Քաղաքական 14:30 25/01/2025
«Պետության և եկեղեցու հարաբերությունները, մի շարք նրբություններ հաշվի չառնելով, այնպիսին են, ինչպիսին պետք է լինեն. պետությունը պետք է չխառնվի եկեղեցու գործերի մեջ, եկեղեցին էլ՝ պետության գործերի մեջ»,-շեյցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ 2018 թվականին, երբ  հեղափոխությունը տեղի ունեցավ, շատերն իրենից պահանջում էին, ասում էին՝ Հայ առաքելական եկեղեցին պետք է նոր կաթողիկոս ունենա։
«Ես հրապարակային էլ եմ ասել՝ ժողովուրդ, կառավարության ի՞նչ գործն է՝ կաթողիկոսն ով պետք է լինի։ Նախ, նա Ամենայն հայոց կաթողիկոսն է, Հայաստանի կաթողիկոսը չի։ Իմ ի՞նչ գործն է։ Չնայած բոլորը կասկածում էին, որ այդ դրսևորումները մենք ենք հրահրում, կազմակերպում, բայց դա իրականություն չէր։ Իրականությունն այն էր, որ եթե մենք կազմակերպեինք, 2018 թվականին շատ արագ արդյունքի կհասնեինք, բայց դա մեր օրակարգի հարց չի եղել»,–ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է կառավարության և եկեղեցու հարաբերություններում առկա խնդիրներին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ,  իր կարծիքով, եկեղեցին պետք է թափանցիկ լինի։
«Բոլորը կառավարությունից թափանցիկություն են պահանջում, ասա՝ ուր գնացիր, ինչ կերար, ում հետ կերար, ում հետ նստեցիր, ոնց շնչեցիր։ Եվ մենք համաձայն ենք դրա հետ, չենք ասում՝ չենք ասելու։ Ոչ միայն մենք, այլև մեր բարեկամները, հարազատները, դասարանցիները, նույնիսկ նրանք, ովքեր կյանքում մի անգամ մեզ բարև են տվել, պետք է լինեն թափանցիկ, իսկ եկեղեցին ինչո՞ւ պիտի թափանցիկ չլինի։
Երկրորդը. մենք ունենք օրենսդրություն, ասում ենք՝ երբ մի բան վաճառում ես, պետք է ՀԴՄ կտրոն տաս։ Իսկ եթե վաճառում ես մոմ, ինչի՞ պետք է չտաս ՀԴՄ կտրոն։ Ասում են՝ եկեղեցին ուզու՞մ եք հարկեք։
Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանում գործի հարկային օրենսդրությունը, բայց մենք պարտավորվում ենք ինչքան հարկ ձևավորվի եկեղեցու գործունեության արդյունքում, մենք ամբողջը վերադարձնենք եկեղեցուն, բյուջեում 0 կոպեկ կմնա։ Եթե պարզվի, որ լրացուցիչ ֆինանսավորում էլ է պետք եկեղեցու բնականոն գործունեությունը Հայաստանի տարածքում ապահովելու համար, կմտածենք դրա մասին էլ»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Политика 15:34 25/01/2025 Армения
«Отношения между государством и церковью, за исключением ряда нюансов, такие, какими они и должны быть: государство не должно вмешиваться в дела церкви, а церковь не должна вмешиваться в дела государства», – заявил Никол Пашинян во время встречи с группой представителей армянской общины в Швейцарии.
Он отметил, что после революции 2018 года многие от него требовали, чтобы у Армянской Апостольской церкви был новый католикос.
«Я публично заявил: народ, какое дело правительству до того, кто должен быть католикосом? Во-первых, речь о католикосе всех армян, а не о католикосе Армении. Какое мне дело? Хотя все подозревали, что все эти проявления якобы подстрекаем, организовываем мы. Но это не соответствовало действительности. Если бы в действительности это организовали мы – в 2018 году мы бы очень быстро добились результатов. Но такого вопроса в нашей повестке дня никогда не было», – сказал Пашинян.
Что касается проблем в отношениях между правительством и церковью, Никол Пашинян указал, что, на его взгляд, церковь должна быть прозрачной.
«Все требуют прозрачности от правительства: скажите, куда поехали, с кем и что ели, как дышали…  И мы с этим согласны. Не отказываемся отвечать на эти вопросы. И не только мы, но и наши друзья, родственники, одноклассники, даже те, кто хотя бы раз в жизни здоровался с нами, должны действовать прозрачно. А почему церковь не должна?» – сказал Пашинян.
«Во-вторых, закон гласит: при продаже чего-либо необходимо выдавать покупателю чек контрольно-кассового аппарата. Теперь вопрос: если продаете свечи, почему бы и вам не выдать чек? В ответ обвиняют в стремлении обложить налогом церковь.
Мы хотим, чтобы в Армении действовало налоговое законодательство. Но мы обязуемся  возвращать церкви все налоги, полученные в результате деятельности церкви, не оставляя в бюджете ни копейки. Более того, если выяснится, что для обеспечения нормальной деятельности церкви в Республике Армения необходимо дополнительное финансирование, мы обдумаем и вопрос дополнительного финансирования», – отметил Пашинян.