Լուվրի տնօրեն Լորանս դե Կարը գաղտնի գրառմամբ զգուշացրել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությանը թանգարանի տագնապալի վիճակի մասին։ Նա հայտնել է թանգարանային տարածքների զգալի վնասների մասին, որոնցից մի քանիսն այլևս ջրակայուն չեն, իսկ մյուսներում ջերմաստիճանի զգալի տատանումներ են ունենում՝ վտանգելով արվեստի գործերի անվտանգությունը:
Artguide.com-ի հաղորդմամբ, Դե Կարը պնդում է, որ Լուվրը հրատապ հիմնովին վերանորոգման կարիք ունի։ Այցելուների ահռելի թիվը «ֆիզիկական ծանրաբեռնվածություն» է առաջացրել պատմական շենքի վրա. «Սննդի օբյեկտներն ու զուգարանները չափերով անբավարար են և չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին»։
1989 թվականին բացված ապակե բուրգը «կառուցվածքային առումով հնացած է», ըստ դե Կարի, շոգ օրերին ապակե տանիքը ջերմոցային էֆեկտ է ստեղծում: Այնուամենայնիվ, շտապ վերանորոգումը հարցականի տակ է, քանի որ Պոմպիդու կենտրոնը փակ է ծախսատար վերակառուցման համար:

Политика 17:30 25/01/2025 В мире
Президент Франции Эммануэль Макрон на следующей неделе отправится в Лувр в связи с обращением директора музея Лоранс де Кар с жалобой на аварийное состояние помещений. Об этом сообщает в пятницу телеканал BFM-TV со ссылкой на окружение французского лидера.
Согласно информации телеканала, глава государства во время посещения во вторник одного из крупнейших музеев мира также выступит с речью. Выступление запланировано на 15:30 по местному времени (17:30 по Москве).
Как передает Интерфакс, накануне сообщалось, что де Кар обратилась в министерство культуры Франции в связи с аварийным состоянием зданий музея. По ее словам, в некоторых помещениях существует риск проникновения воды и перепадов температур. Она отметила, что Лувр нуждается в капитальном ремонте. При этом де Кар предупредила, что такой ремонт будет дорогостоящим и технически сложным.
Лувр - одна из главных достопримечательностей французской столицы. В 2024 году его посетили около 9 млн человек.