Հասարակություն 14:00 25/01/2025 Հայաստան
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը նախորդ տարվա աշխատանքներն ամփոփելու  ժամանակ լրագրողներին  հայտնեց, որ 2024թ․-ին Սևանա լճում է ջրի էվտրոֆացման գործընթացներ չեն նկատվել, այսինքն՝ լիճը չի «կանաչել»։ Միևնույն ժամանակ Սիմիդյանն ասաց, որ Գավառում նախատեսում են  մաքրման կայանի կառուցում, սակայն, մրցույթին մասնակից չլինելու պատճառով, ծրագիրը հետաձգվել է։ Որքանո՞վ են բավարար Սևանա լճի առողջացմանը միտված միջոցառումների իրականացումը։ Արդյո՞ք արվում են քայլեր, որոնք կմեղմեն  խնդիրը։
Մասնագետները նախորդ տարի  լիճի, այսպես ասած,  չծաղկման պատճառը կապում են  զուտ կլիմայական պայմանների հետ։ Այսինքն՝ ամռան օրերին ջերմաստիճանի նկատելի բարձրացում չի գրանցվել, որն էլ զսպել է էվտրոֆացման պրոցեսը կամ կապտականաչ ջրիմուռների ատիվացումը։
«Մեկ տարի լճի «չծաղկելը» դեռ չի նշանակում, որ լիճն առողջացել է։ 4-5 տարի եղել են այդ ծաղկման երևույթները և հիմա մեկ տարի, եթե չի ծաղկել, չի նշանակում, որ հաջորդ տարի չի ծաղկի։ Ծաղկման երևույթները հիմնականում կապված են երկու գործոններից՝ բարձր ջերմաստիճանի բարձրացում  և կենսածին նյութերի ավելացումը լճում։ Ջերմաստիճանը կապված է ջրի մակարդակի բարձրացման հետ։ Այս տարի ջրի մակարդակը մի քիչ բարձրացել,եթե շարունակվի բարձրանալ, ապա խնդիրը կմեղվի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Սևանի փորձագիտական հանձնաժողովի նախագահ Բարդուխ Գաբրիելյանը։
Գիտնականի խոսքով՝ կան նաև օբյեկտիվ գործոններ,օրինակ՝ կլիմայի փոփոխությունը, որն նպաստում է ջրի ջերմաստիճանի բարձրացմանը։ Իսկ  մարդածին գործոնի առնչությամբ Գաբրիելյանն ասաց․ «Ջրահավաք ավազանին մոտ հատվածներում անհրաժեշտ է մաքրման կայաններ կառուցել, որպեսզի կրճատվի կենսածին նյութերի մուտը լիճ։ Միայն այս դեպքում կունենանք  շատ քիչ «ծաղկման» երևույթներ, նույնիսկ հնարավոր է ինտենսիվ ծաղկումը վերանա, համապատասխանաբար՝ Սևանի էկոհամակարգը կգա նորմայի և ընդհանուր սիգի պաշարները կսկսեն վերականգնվել»։
Մասնագետի գնահատմամբ՝ մաքրման կայաններից բացի կարևոր է գետրերի հարակից բնակավայրերում որոշակի արգելքներ դնել՝ կրճատելով կենսածին նյութերի մուքտը լիճ, խոսքը վերաբերում է լվածքի փոշիների, մաքրող քիմիական այլ նյութերի սահմանափակ օգտագործմանը, որոնք հանգեցնում են լճում ֆոսֆորի և նիտրատների քանակության աճին։ Ըստ Գաբրիելյանի՝ կարևոր են ափամերձ հատվածների պատշաճ մաքրման և ձկնորսության գրագետ կառավարման աշխատանքները նույնպես։

Общество 16:25 25/01/2025 Армения
Министр окружающей среды Армении Акоп Симидян, подводя на пресс-конференции итоги деятельности ведомства за 2024 год, сообщил, что в 2024 году на озере Севан не наблюдалось процессов эвтрофикации – то есть вода в озере не «позеленела». При этом Симидян добавил, что проект строительства очистной станции в Гаваре был отложен из-за отсутствия участников в тендере. Достаточны ли меры, предпринимаемые для оздоровления озера Севан? И предпринимаются ли шаги для смягчения проблемы?
То, что в 2024 году цветения воды на озере Севан не произошло, специалисты связывают исключительно с благоприятными климатическими условиями. В летние месяцы не было значительного повышения температуры, что сдерживало процесс эвтрофикации и предотвратило активизацию сине-зеленых водорослей.
«То, что цветения воды не произошло в этом году, вовсе не значит, что озеро оздоровилось. На протяжении 4–5 лет мы наблюдали эти процессы, и один год без цветения еще не гарантирует, что этого не случится в следующем году. Цветению воды в основном способствуют 2 фактора:  рост температур и насыщение водоемов биогенными элементами. Температура зависит от уровня воды в озере. В этом году уровень немного повысился, и если он продолжит расти, то проблема, вероятно, станет менее острой», – сказал в интервью Panorama.am председатель Экспертной комиссии по охране озера Севан Академии наук Армении Бардух Габриелян.
Как отметил ученый, существуют и объективные факторы, такие как изменение климата, способствующее повышению температуры воды. Что касается антропогенного воздействия, Габриелян отметил: «В прибрежных районах бассейна озера необходимо построить очистные станции, чтобы сократить поступление биогенных элементов в Севан. Только в этом случае мы можем ожидать уменьшения интенсивности цветения воды. Возможно, этот процесс удастся свести к нулю, что позволит экосистеме Севана прийти в норму, а запасы сига начнут восстанавливаться».
Помимо очистных сооружений, специалист также подчеркнул важность введения определенных запретов в прилегающих к рекам населенных пунктах – таких, как ограничение использования стиральных порошков и других химических средств, так как они увеличивают содержание фосфора и нитратов в воде.
Кроме того, по словам Габриеляна, необходимо уделить внимание очистке прибрежных зон и грамотному управлению рыболовством.