Հասարակություն 14:00 25/01/2025 Հայաստան
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը նախորդ տարվա աշխատանքներն ամփոփելու  ժամանակ լրագրողներին  հայտնեց, որ 2024թ․-ին Սևանա լճում է ջրի էվտրոֆացման գործընթացներ չեն նկատվել, այսինքն՝ լիճը չի «կանաչել»։ Միևնույն ժամանակ Սիմիդյանն ասաց, որ Գավառում նախատեսում են  մաքրման կայանի կառուցում, սակայն, մրցույթին մասնակից չլինելու պատճառով, ծրագիրը հետաձգվել է։ Որքանո՞վ են բավարար Սևանա լճի առողջացմանը միտված միջոցառումների իրականացումը։ Արդյո՞ք արվում են քայլեր, որոնք կմեղմեն  խնդիրը։
Մասնագետները նախորդ տարի  լիճի, այսպես ասած,  չծաղկման պատճառը կապում են  զուտ կլիմայական պայմանների հետ։ Այսինքն՝ ամռան օրերին ջերմաստիճանի նկատելի բարձրացում չի գրանցվել, որն էլ զսպել է էվտրոֆացման պրոցեսը կամ կապտականաչ ջրիմուռների ատիվացումը։
«Մեկ տարի լճի «չծաղկելը» դեռ չի նշանակում, որ լիճն առողջացել է։ 4-5 տարի եղել են այդ ծաղկման երևույթները և հիմա մեկ տարի, եթե չի ծաղկել, չի նշանակում, որ հաջորդ տարի չի ծաղկի։ Ծաղկման երևույթները հիմնականում կապված են երկու գործոններից՝ բարձր ջերմաստիճանի բարձրացում  և կենսածին նյութերի ավելացումը լճում։ Ջերմաստիճանը կապված է ջրի մակարդակի բարձրացման հետ։ Այս տարի ջրի մակարդակը մի քիչ բարձրացել,եթե շարունակվի բարձրանալ, ապա խնդիրը կմեղվի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Սևանի փորձագիտական հանձնաժողովի նախագահ Բարդուխ Գաբրիելյանը։
Գիտնականի խոսքով՝ կան նաև օբյեկտիվ գործոններ,օրինակ՝ կլիմայի փոփոխությունը, որն նպաստում է ջրի ջերմաստիճանի բարձրացմանը։ Իսկ  մարդածին գործոնի առնչությամբ Գաբրիելյանն ասաց․ «Ջրահավաք ավազանին մոտ հատվածներում անհրաժեշտ է մաքրման կայաններ կառուցել, որպեսզի կրճատվի կենսածին նյութերի մուտը լիճ։ Միայն այս դեպքում կունենանք  շատ քիչ «ծաղկման» երևույթներ, նույնիսկ հնարավոր է ինտենսիվ ծաղկումը վերանա, համապատասխանաբար՝ Սևանի էկոհամակարգը կգա նորմայի և ընդհանուր սիգի պաշարները կսկսեն վերականգնվել»։
Մասնագետի գնահատմամբ՝ մաքրման կայաններից բացի կարևոր է գետրերի հարակից բնակավայրերում որոշակի արգելքներ դնել՝ կրճատելով կենսածին նյութերի մուքտը լիճ, խոսքը վերաբերում է լվածքի փոշիների, մաքրող քիմիական այլ նյութերի սահմանափակ օգտագործմանը, որոնք հանգեցնում են լճում ֆոսֆորի և նիտրատների քանակության աճին։ Ըստ Գաբրիելյանի՝ կարևոր են ափամերձ հատվածների պատշաճ մաքրման և ձկնորսության գրագետ կառավարման աշխատանքները նույնպես։

Society 17:13 25/01/2025 Armenia
Armenian Environment Minister Hakob Simidyan announced that no eutrophication was observed in Lake Sevan in 2024, meaning the water did not "turn green". Simidyan added that the construction of a water treatment plant in Gavar was postponed due to a lack of participants in the tender process.
The question remains as to whether the ongoing measures for recovery of Lake Sevan are sufficient and whether additional steps are being taken to mitigate the problem? Experts attribute the absence of algal blooms in 2024 solely to favorable climatic conditions. The summer months did not experience significant temperature spikes, which restrained eutrophication and prevented the activation of blue-green algae. However, this does not indicate an improvement in the lake’s overall health.
“The fact that algal blooms did not occur this year does not mean that the lake has become healthier. For 4-5 years, we have been observing these processes, and a single bloom-free year does not guarantee that it won’t happen next year. Two main factors contribute to algal blooms: rising temperatures and the saturation of water bodies with biogenic elements. The water temperature depends on the lake’s water level. This year, the level has slightly increased, and if it continues to rise, the problem may become less acute,” Bardukh Gabrielyan, chair of the Expert Committee on Lake Sevan Preservation at the National Academy of Sciences, said in an interview with Panorama.am.
Gabrielyan also highlighted objective factors like climate change, which contributes to rising water temperatures. Regarding anthropogenic impacts, he stressed the need to build treatment plants in the coastal areas of the lake basin to reduce the inflow of biogenic elements. “Only then can we expect a decrease in algal blooms. If this process is reduced to zero, the ecosystem of Lake Sevan can return to normal, allowing whitefish stocks to recover,” the scientist added.
In addition to constructing treatment facilities, Gabrielyan called for restrictions in settlements near the lake’s tributaries, including limiting the use of detergents and chemicals, which increase phosphorus and nitrate levels in the water. Also, he underscored the importance of cleaning coastal zones and implementing competent fisheries management to support the lake’s recovery.