Սպորտ 16:31 28/01/2025 Աշխարհում
Եռակի օլիմպիական չեմպիոն Իրինա Ռոդնինան ներկայացրել է կանանց մենասահքի օլիմպիական ընտրությանը մասնակցելու անվիճելի թեկնածուին։ Նրա խոսքով, այդ տեղն Ադելիա Պետրոսյանի համար է։
«Պետրոսյանը Ռուսաստանի կանանց գեղասահքի առաջին համարն է։ Այս պահին նա չունի հստակ մրցակիցներ ընտրական և 2026 թվականի Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար։ Ադելիան սառույցի վրա թույլ կետեր չունի»,- Ռոդնինայի խոսքերն է մեջբերել RB Sport-ը։
2024/2025 մրցաշրջանում Ադելիա Պետրոսյանը հաղթել է Ռուսաստանի Գրան պրիի երկու փուլերում, ինչպես նաև ոսկե մեդալ նվաճել ազգային առաջնությունում։ 17-ամյա գեղասահորդուհին արդեն Ռուսաստանի կրկնակի չեմպիոն է և երկրի Գրան պրիի եզրափակիչի կրկնակի հաղթող։ Նա մարզվում է Էթերի Թութբերիձեի խմբում։
sport.ru-ն գրում է, որ Գեղասահքի Ռուսաստանի հավաքականին թույլատրվել է 2026 թվականին Իտալիայում կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճել։ Գեղասահքի յուրաքանչյուր տեսակում ռուսներին կտրվի մեկ քվոտա։ Նրանք պարտավոր են մրցումներին հանդես գալ չեզոք կարգավիճակով։

Спорт 16:39 28/01/2025 В мире
Трехкратная олимпийская чемпионка, а ныне депутат Госбумы РФ Ирина Роднина назвала неоспоримого кандидата на участие в олимпийском отборе в женском одиночном катании. По её словам, это место застолбила за собой Аделия Петросян.
«Петросян – первый номер женского фигурного катания России. В настоящий момент у нее нет внятных конкурентов за право поехать и на отбор, и на Олимпиаду-2026. На льду у Аделии нет слабых мест!» — приводит слова Родниной «РБ Спорт».
В сезоне-2024/2025 Аделия Петросян одержала победу на двух этапах Гран-при России, а также  выиграла золото чемпионата страны. 17-летняя фигуристка уже является двукратной чемпионкой России и двукратной победительницей финала Гран-при страны. Она тренируется в группе Этери Тутберидзе.