Հասարակություն 10:06 30/01/2025 Աշխարհում
Վաշինգտոնի Ռեյգանի օդանավակայանը փակվել է 64 մարդ տեղափոխող ինքնաթիռի և ռազմական ուղղաթիռի կործանումից հետո
Վաշինգտոնի Ռեյգանի միջազգային օդանավակայանը, որտեղ ավիավթար է տեղիունեցել, փակ կլինի մինչև ուրբաթ առավոտ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը (FAA):
«Սպասվում է, որ օդանավակայանը կբացվի հունվարի 31-ին ժամը 05:00-ին (Երևանի ժամանակով ժամը 14:00-ին),- ասվում է ավիացիոն կարգավորիչի հայտարարության մեջ:
Ռեյգանի միջազգային օդանավակայանի մոտակայքում ռազմական Black Hawk ուղղաթիռը բախվել է Կանզասից թռչող ուղևորատար ինքնաթիռին, որում եղել է 64 մարդ։
Այն կարող է դառնալ վերջինը 15 տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ի ամենասարսափելի օդային աղետը։
Վերջին նման ողբերգությունը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում 2009 թվականի փետրվարին, երբ մարդատար ինքնաթիռն ընկել էր Նյու Յորքի տներից մեկի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել են բոլոր 49 ուղևորներն ու անձնակազմի անդամները, ինչպես նաև տանը գտնվող մեկ մարդ։

Общество 11:35 30/01/2025 В мире
Вашингтонский аэропорт имени Рейгана, недалеко от которого произошла авиакатастрофа, будет закрыт до утра пятницы, сообщает РИА Новости со ссылкой на Американское управление гражданской авиации (FAA).
«Открытие аэропорта ожидается в 05:00 по восточному времени (13:00 мск) 31 января», - говорится в сообщении авиарегулятора.
Столкновение у столичного аэропорта имени Рейгана военного вертолета Black Hawk и пассажирского рейса из Канзаса, на борту которого находились 64 человека, может стать крупнейшей авиакатастрофой в США за 15 лет.
Последняя подобная трагедия произошла в Штатах в феврале 2009 года, тогда пассажирский борт упал на дом в Нью-Йорке, погибли все 49 пассажиров и членов экипажа, а также один находившийся в жилище человек.