Քաղաքական 10:33 06/02/2025 Աշխարհում
Ֆրանսիայի նախագահական զույգի ամենախորը գաղտնիքները հարվածի տակ են. Պարզվել է, որ Ֆրանսիայի առաջին տիկինն այցելել է տրանսանցի մասնագետի և փորձում է դա թաքցնել։ Լրագրող և բլոգեր Քենդիս Օուենսի հետաքննության առաջին մասը լույս է սփռում Ելիսեյան պալատի կյանքից կասկածելի փաստերի վրա։ Այն, ինչ Փարիզը լռում է՝ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հոդվածում է։
Մասնագիտական սուտ
«Մակրոններն ակնհայտորեն չեն ապրում այնպես, ինչպես սովորաբար անում են զույգերը, որոնք թաքցնելու ոչինչ չունեն», -Այս խոսքերով է Օուենսը սկսում իր 50 րոպեանոց տեսանյութը: Նախօրեին նա Էմանուելի և Բրիջիթի փաստաբաններից ստացել է ևս մեկ նամակ՝ նախազգուշացումներով։ Երկու օր առաջ էլ լրագրողի անձնական կայքը ենթարկվել էր DDOS հարձակման։
«14-ամյա դպրոցականի և 39-ամյա ուսուցչի հարաբերությունների պատմությունն ինքնին վախեցնող է, նույնիսկ եթե Բրիջիթի տրանսգենդեր լինելու մասին լուրերը չհաստատվեն»,- նշում է Օուենսը և շարունակում. «Այնուամենայնիվ, սա շատ խելամտորեն վաճառվեց ֆրանսիական հանրությանը: Մակրոնի ընտանիքի շուրջ ողջ քարոզչական արշավը ներծծված է ստերով։ Այնուամենայնիվ, դա արվել է իրական մասնագետների կողմից:
«Բրիջիթին և Էմանուելին գովաբանող գրքերը, փայլուն շապիկներով ամսագրերում նրանց դիմանկարները հեղեղել են հանրային տարածքը: Նպատակն է մարդկանց գիտակցության մեջ ներդնել սյուժե, որը մշակվել է փարիզյան իմիջի լավագույն մասնագետների կողմից»,-բացատրում է լրագրող Քսավյե Պուսարը:
Բրիջիթի գովազդման մեդիա արշավը մեկնարկել է 2016թ. Անկյունները խնամքով հարթեցվել են։ Սկզբում հասարակությանը ստում էին, թե ամուսինների տարիքային տարբերությունը «ընդամենը» 17 տարի է, իբր երբ նրանք հանդիպել են, Բրիջիթը 36 տարեկան էր, ոչ թե 39, թե դպրոցում շատ աշակերտներ սիրահարված էին նրան, բայց միայն Մակրոնին հաջողվեց «շահել նրա սիրտը»...
Այսբերգի գագաթը
Նրա կարծիքով՝ ի պատասխան 2018 թվականին Ելիսեյան պալատից իրեն վտարելուն՝ Մորշանը մեդիա հարված հասցրեց մակրոններին։ Closer ամսագիրը հոդված է հրապարակել Բրիջիթի՝ Փարիզի ամերիկյան հիվանդանոց կատարած այցի մասին։ Նա, իբր, սովորական էսթետիկ վիրահատություն է տարել։ Սակայն առաջին տիկինը զայրացել է անձնական գաղտնիության  տարածք ներխուժումից:
Վերոնշյալ լրագրողը՝ Պուսսարն այս արձագանքը չափազանց կոշտ է համարել. Չէ՞ որ մեկ տարի առաջ լրատվամիջոցները գրել էին Բրիջիթի հերթական պլաստիկ վիրահատության մասին, որը կատարել էր հայտնի վիրաբույժ Սիդնի Օհանան, և ոչ մի սկանդալ չեղավ։ Ո՞րն է Closer-ի վրա հարձակումների պատճառը.
Հոդվածում չի նշվում բժշկի անունը, սակայն մեջբերվել է նրա սիրելի արտահայտությունը՝ «Կանացի մարմինը լավագույն կավն է»։ Հենց այդ ամերիկյան հիվանդանոցի վիրաբույժ Պատրիկ Բյուինն է այդպես արտահայտվել նախկինում հրապարակված հարցազրույցում։
Ֆրանսիայում Բուին հայտնի է հիմնականում որպես կանացի պլաստիկ վիրաբուժության մասնագետ, որին տղամարդիկ դիմում են, երբ ցանկանում են փափկացնել իրենց դեմքի դիմագծերը՝ անցումային շրջանի համար: 2023 թվականին Մակրոնը որոշել է բժշկին շնորհել Պատվո լեգեոնի շքանշան։ Բրիջիթը հավանաբար վախենում էր, որ հասարակությունը կիմանար տրանսգենդեր մասնագետի մոտ իր այցելությունների մասին։
«Մենք պարզապես քերում ենք այսբերգի մակերեսը», -եզրափակել է Օուենսը:
«Դառնալով Բրիջիթ» սերիալի առաջին դրվագին՝ վերջում բլոգերը կարդացել է Մակրոնի փաստաբանների նամակը։ Ֆրանսիացի առաջնորդի կնոջ սեռի և երեք երեխա լույս աշխարհ բերելու մասին հարցերի պատասխանները չկային։
Նամակում քննարկվել են միայն որ էական թեմաներ։ Օրինակ, փաստաբաններն ասում են, թե բլոգերը մեղադրել է նախագահի ընտանիքին ֆրանսիացի լրագրող Իզաբելլա Ֆերեյրայի մահվան մեջ, ով խոստացել է հրապարակել Մակրոնի մասին «սենսացիոն փաստեր», բայց խեղդվել է կասկածելի հանգամանքներում։
«Ես պարզապես ասացի, որ յուրաքանչյուր լրագրողի հետ, ով փորձում է այս պատմության մեջ խորանալ, ինչ-որ բան է պատահում»,-նշել է բլոգերը։
Նամակում երբեք ուղղակիորեն չի հերքվում, որ Բրիջիթը տրանսգենդեր է։ Օուենսը դեռ սպասում է մակրոնների անկեղծ պատասխաններին և պատրաստ է դատական գործընթացի։ Իսկ մինչ այդ հետաքննության նոր դրվագ է սկսվել։ Դեռ վաղ է վերջակետ դնելու համար:

Политика 17:21 06/02/2025 В мире
Сокровенные тайны Брижит и Эммануэль Макрон под ударом: первая леди Франции посещала специалиста по транспереходу?
Сокровенные тайны президентской четы под ударом. Оказалось, что первая леди Франции посещала специалиста по транспереходу и пыталась скрыть это. На подозрительные факты из жизни Елисейского дворца проливает свет первая часть расследования журналистки и блогера Кэндис Оуэнс, передает РИА Новости.
"Макроны явно не ведут себя как пара, которой нечего скрывать", — так начала свое 50-минутное видео Оуэнс. Накануне она получила очередное письмо с предупреждениями от адвокатов Эммануэля и Брижит. Также двумя днями ранее персональный сайт журналистки подвергся DDOS-атаке.
История отношений 14-летнего школьника и 39-летней учительницы пугает уже сама по себе, даже если слухи о трансгендерности Брижит не подтвердятся, отмечает Оуэнс. Однако это очень ловко удалось продать французской публике. Вся пропагандистская кампания вокруг семьи Макрона пропитана ложью, уверена журналистка. Впрочем, этим занимались настоящие профессионалы.
"Книги, восхваляющие Брижит и Эммануэля, их портреты в глянцевых журналах заполонили общественное пространство. Цель — внедрить в сознание людей сюжет, разработанный лучшими парижскими специалистами по имиджу", — объясняет журналист Ксавье Пуссар.
Медиакампанию по раскручиванию Брижит запустили в 2016-м. Углы старательно сглаживали. Сперва публике лгали, что разница между супругами "всего" 17 лет. Затем — что в момент знакомства Брижит было 36, а не 39. Якобы в нее были влюблены многие ученики в школе, но только Макрон сумел "завоевать ее сердце".
Романтизацию Макронов в информационной среде поручили влиятельному французскому эксперту по имиджу Мишель Мими Маршан, известной в стране как "папа в мире знаменитостей".
"С Мими лучше не связываться. <…> Она уничтожит вас. Посмотрите, в каких судебных разбирательствах она участвовала. Ее обвиняли в шантаже и принуждении", — рассказывает Оуэнс.
Только у нее было право публиковать изображения первой леди. Образ Брижит полностью контролировался Мими. Посредником между Елисейским дворцом и Маршан выступал миллиардер Ксавье Нил, по совместительству зять Бернара Арно — гендиректора LVMH, владельца бренда Louis Vuitton и самого богатого человека в мире согласно версии Forbes.
О близости Мими к Елисейскому дворцу свидетельствует то, что она публиковала фотографии из президентского кабинета. Однако Макроны от нее отдалились.
По мнению Оуэнс, в ответ на выдворение из Елисейского дворца в 2018-м Моршан нанесла по Макронам медийный удар. В журнале Closer появилась статья о посещении Брижит Американской больницы в Париже. Якобы она делала обычную косметическую операцию, но первая леди впала в ярость за вторжение в личную жизнь.
Упомянутый выше журналист Пуссар расценил такую реакцию как слишком резкую. Ведь годом ранее СМИ писали о другой пластической операции Брижит, выполненной известным хирургом Сидни Охана, и никакого скандала не было. В чем же причина нападок на Closer?
В статье не указали имя доктора, но привели его любимую фразу: "Женская плоть — лучшая глина". Именно так выражался в опубликованном ранее интервью Патрик Бьюи — хирург той самой Американской больницы.
Во Франции Бьюи известен в первую очередь как специалист по феминизирующей пластике, к которой прибегают мужчины, когда хотят смягчить черты лица для трансперехода.