Քաղաքական 13:47 08/02/2025 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Այսօր էլ վստահ եմ՝ եթե 44-օրյա պատերազմին երկրի գլխին նորմալ մարդիկ լինեին, ապա Արցախը չէինք կորցնի
ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Փաշինյանական իշխանությունը Հայաստանը վերածել է մի երկրի, երբ հաղթանակած, մարտունակ ու ամուր մարտական ոգի ունեցող բանակը հանրային-քաղաքական դիսկուրսում տրանսֆորմացվել և քննարկվում է դատվող զինվորականների, դասալիքների, բարոյալքվածների համատեքստում:
Փաշինյանին «հաջողվեց» առաջնագծում պայմաններ և իրավիճակ թելադրող բանակին վերածել նահանջող, համակերպվող և երկրորդական դեր ունեցող կառույցի:
Ընդ որում` դա արվեց ոչ միայն քաղաքական որոշումների, այլ նաև շատ բարձրաստիճան զինվորականների լռության, իսկ որոշների դեպքում` մասնակցության պայմաններում:
Այսօր էլ վստահ եմ, որ եթե 44-օրյա պատերազմին երկրի գլխին նորմալ` միջին ինտելեկտի, հնարավորության ու ազգային մտածողության մարդիկ լինեին, ապա այսպիսի ողբերգական հետևանքներ չէր լինի, Արցախը չէինք կորցնի, ՀՀ-ի տարածքները չէին օկուպացվի, այսքան զոհեր չէին լինի, իսկ դատարանում էլ այսքան մեծ թվով գլխիկոր նստած, դատվող զինվորականներ չէին լինի»։

Политика 14:46 08/02/2025 Армения
Тигран Абрамян: Я и сегодня уверен – если бы во время 44-дневной войны во главе страны были нормальные люди, мы бы не потеряли Арцах
Пашиняновская власть превратила Армению в страну, где победоносная, боеспособная и обладающая боевым духом армия в общественно-политическом дискурсе подверглась трансформации и обсуждается в контексте судимых военных, дезертиров и деморализации, пишет на своей странице в социальной сети Facebook секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Пашиняну «удалось» превратить диктующую на передовой свои условия и ситуацию армию в отступающую, адаптирующуюся и имеющую вторичную роль структуру.
И сделано было это не только в результате политических решений, но и в условиях молчания многих высокопоставленных военных, а в некоторых случаях – и при участии.
Я и сегодня уверен: если бы во время 44-дневной войны страну возглавляли нормальные – обладающие средним интеллектом, потенциалом и национальным мышлением – люди, то таких трагичных последствий удалось бы избежать , мы бы не потеряли Арцах, территории РА не были бы оккупированы, не было бы столько жертв, а в судах – так много сидящих с поникшей головой на скамье подсудимых военных», – указывает Абрамян.