Քաղաքական 10:34 10/02/2025 Հայաստան
Ադրբեջանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող 23 հայերի ճակատագիրը փորձ է արվում օգտագործել Հայաստանի դեմ. Աբրահամյան
«Բաքվի դատարանում տեղի ունեցող հակահայ պրոցեսի ևս մեկ դրսևորում ցույց տվեց, որ Ադրբեջանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող 23 հայերի ճակատագիրը փորձ է արվում օգտագործել Հայաստանի Հանրապետության դեմ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, գործի մեղադրականի մի էական ուղղություն վերաբերվում է անկախության և ազգային ազատագրական պայքարի առաջին շարքերում գտնվող անձանց նկատմամբ Բաքվում խորը նստվածք թողած ու մինչև այժմ արտահայտվող մեղադրանքներին, որոնք նախորդ շրջանում հիմնականում քարոզչական թեզերով էր արտահայտվում, իսկ հիմա փորձ է արվում դրանց նոր որակում և «իրավական» փաթեթավորում տալ:
«Բացի այն հանգամանքից, որ մեղադրանքի ողջ տեքստը շինծու է և բացառապես քաղաքական, միջազգային ընկալման առումով էլ խիստ խոցելի է:
Սերժ Սարգսյանը` որպես այս թեմայով մշտապես թիրախավորվող գործիչ, իր դիրքորոշումներն արցախյան շարժումից մինչև պրոցեսի բանակցային էտապ ոչ միայն չի փոփոխել, այլ իր դիրքորոշումներում եղել է հրապարակային:
Ադրբեջանի նախագահը, ում երկրում մշտապես կեղծ գործեր են կարվում, այդ թվում` սեփական քաղաքացիների դեմ, 10 տարի Սերժ Սարգսյանի հետ տարբեր ֆորմատներով բանակցություններում ո´չ այսօրվա ագրեսիվ կեցվածքն է ընդունել, ո´չ էլ իր գործողությունների հիմքում նման դատարկ մեղադրանքներ դրել:
Իսկ հիմա Հայաստանի իշխանությունն իր տապալված քաղաքականությամբ Բաքվի` նույնիսկ ամենաանհավանական թվացող հավակնություններն, ակտուալ է դարձրել և Ադրբեջանն այսօր և´ ստանում է, և´ կորզում է, և´ ակնհայտ անարգանք է արտահայտում փաշինյանական ռեժիմի նկատմամբ»,- գրել է նա։

Politics 15:30 10/02/2025 Armenia
Tigran Abrahamyan, an MP from the opposition Pativ Unem faction, accused Azerbaijan of attempting to use the fate of 23 Armenians held as political hostages in Baku to weaken Armenia.
In a Facebook post on Monday, Abrahamyan stressed that a key part of the indictment includes accusations against the leaders of Artsakh's national liberation and independence struggle, which have deeply resonated in Baku.
"What started as propaganda is now being re-framed with a legal justification," the MP wrote.
Abrahamyan criticized the charges as politically motivated and fabricated. He also pointed out that former Armenian President Serzh Sargsyan, a constant target of Azeri accusations, consistently maintained his position and publicly expressed his views during negotiations with Azerbaijan.
"The president of Azerbaijan, a country where cases are frequently fabricated even against its own citizens, did not adopt the current aggressive posture during 10 years of negotiations with Serzh Sargsyan, nor did he base his actions on unfounded accusations.
"Now, due to the failure of Armenian authorities' policies, even Baku’s ambitions, which were once considered unattainable, have become a reality. Today, Azerbaijan not only extracts concessions, but also shows blatant disrespect toward the Pashinyan regime," Abrahamyan stated.