Քաղաքական 10:34 10/02/2025 Հայաստան
Ադրբեջանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող 23 հայերի ճակատագիրը փորձ է արվում օգտագործել Հայաստանի դեմ. Աբրահամյան
«Բաքվի դատարանում տեղի ունեցող հակահայ պրոցեսի ևս մեկ դրսևորում ցույց տվեց, որ Ադրբեջանում քաղաքական պատանդի կարգավիճակ ունեցող 23 հայերի ճակատագիրը փորձ է արվում օգտագործել Հայաստանի Հանրապետության դեմ»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, գործի մեղադրականի մի էական ուղղություն վերաբերվում է անկախության և ազգային ազատագրական պայքարի առաջին շարքերում գտնվող անձանց նկատմամբ Բաքվում խորը նստվածք թողած ու մինչև այժմ արտահայտվող մեղադրանքներին, որոնք նախորդ շրջանում հիմնականում քարոզչական թեզերով էր արտահայտվում, իսկ հիմա փորձ է արվում դրանց նոր որակում և «իրավական» փաթեթավորում տալ:
«Բացի այն հանգամանքից, որ մեղադրանքի ողջ տեքստը շինծու է և բացառապես քաղաքական, միջազգային ընկալման առումով էլ խիստ խոցելի է:
Սերժ Սարգսյանը` որպես այս թեմայով մշտապես թիրախավորվող գործիչ, իր դիրքորոշումներն արցախյան շարժումից մինչև պրոցեսի բանակցային էտապ ոչ միայն չի փոփոխել, այլ իր դիրքորոշումներում եղել է հրապարակային:
Ադրբեջանի նախագահը, ում երկրում մշտապես կեղծ գործեր են կարվում, այդ թվում` սեփական քաղաքացիների դեմ, 10 տարի Սերժ Սարգսյանի հետ տարբեր ֆորմատներով բանակցություններում ո´չ այսօրվա ագրեսիվ կեցվածքն է ընդունել, ո´չ էլ իր գործողությունների հիմքում նման դատարկ մեղադրանքներ դրել:
Իսկ հիմա Հայաստանի իշխանությունն իր տապալված քաղաքականությամբ Բաքվի` նույնիսկ ամենաանհավանական թվացող հավակնություններն, ակտուալ է դարձրել և Ադրբեջանն այսօր և´ ստանում է, և´ կորզում է, և´ ակնհայտ անարգանք է արտահայտում փաշինյանական ռեժիմի նկատմամբ»,- գրել է նա։

Политика 14:25 10/02/2025 Армения
Тигран Абрамян: В Азербайджане судьбу имеющих статус политических заложников 23 армян пытаются использовать против Армении
«Очередное проявление происходящего в бакинском суде антиармянского процесса показало, что предпринимается попытка использовать судьбу 23 армян, имеющих статус политических заложников в Азербайджане, против Республики Армения», – написал на своей странице в социальной сети Facebook секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, существенный аспект обвинительного заключения по делу касается обвинений, которые оставили глубокий осадок в Баку и продолжают звучать и сегодня, в адрес лиц, находящихся в первых рядах национально-освободительной борьбы за независимость.
«Сказанное в предыдущий период в основном отражалось в пропагандистских тезисах, а сейчас им пытаются придать новую квалификацию и «правовую» подоплеку.
Помимо того обстоятельства, что весь текст обвинения сфабрикован и носит исключительно политический характер, он еще и весьма уязвим с точки зрения международного восприятия.
Серж Саргсян, как постоянно являющийся мишенью в рамках данной темы деятель, не только не менял своих позиций в период от арцахского движения до переговорного этапа процесса, но и публично озвучивал свои подходы.
Президент Азербайджана, в стране которого постоянно шьются и фабрикуются дела, в том числе и против собственных граждан, на протяжении 10 лет на переговорах с Сержем Саргсяном в различных форматах не демонстрировал сегодняшнего агрессивного поведения, а свои действия не основывал на пустых обвинениях.
А сейчас своей провальной политикой власти Армении сделали актуальными даже кажущиеся некогда невероятными амбиции Баку, и сегодня Азербайджан и получает, и вымогает, и выражает явное неуважение к пашиняновскому режиму», – отметил Абрамян.