Քաղաքական 22:09 14/02/2025 Տարածաշրջան
«ԳԴՀ դաշնային զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Կարստեն Բրաուերի հրավերով Մյունխենի անվտանգության համաժողովին մասնակցող ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը փետրվարի 14-ին պաշտոնակիցների հետ մասնակցել է կլոր սեղան-փակ քննարկմանը։
Գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը նաև ոչ ֆորմալ շփումներ է ունեցել ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Շվեդիայի, Ֆինլանդիայի, Արգենտինայի գործընկերների, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նախագահի հետ։
Հաջորդիվ Էդվարդ Ասրյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցել է նաև Մյունխենի անվտանգության համաժողովի բացման պաշտոնական արարողությանը։

Politics 11:33 15/02/2025 Armenia
On February 14, by the invitation of the Chief of the Defense Staff of Germany's Federal Armed Forces, General Carsten Breuer, the First Deputy Minister of Defense-Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Lieutenant General Edward Asryan participated in a roundtable discussion with his counterparts within the framework of the Munich Security Conference.
Asryan also engaged in informal discussions with his counterparts from the United States, Germany, Sweden, Finland and Argentina, as well as with the Chairman of the NATO Military Committee, the Armenian Defense Ministry reported.
Subsequently, as part of the delegation led by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Edward Asryan participated in the official opening ceremony of the Munich Security Conference.