12:10 17/02/2025 Հայաստան
«Պատերազմի հետևանքով միայն Ղարաբաղում նյութական կորուստներն ամենահամեստ հաշվարկով կազմել են 80-100 մլրդ դոլար»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա տպավորությամբ, Հայաստանում երեք տեղ կա, որտեղ իրենց արածի համար ոչ մի պատասխան չեն տալիս՝ մանկապարտեզը, հոգեբուժարանն ու կառավարությունը։
«Այս ամեն ինչի համար որևէ մեկը որևէ պատասխանատվություն չկրեց»,-ընդգծեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Անդրադառնալով աշխարհում տեղիկ ունեցող իրադարձություններին, Քոչարյանն ընդգծեց՝ ԱՄՆ-ում հայտարարում են, որ աշխարհն արդեն բազմաբևեռ է։
«Սա նշանակում է, որ մենք մտել ենք անկայունության փուլ  և դա շարունակվելու է, մինչև նոր հավասարակշռություն կձևավորվի աշխարհում։ ԱՄՆ-ն համարում է, որ իրենք հեգեմոն չեն ու չեն ուզում լինել, քանի որ ծախսատար է։ Ի՞նչ է անում այս իրավիճակում Հայաստանը, ասում է՝ ես փոխում եմ իմ աշխարհքաղաքական վեկտորը, և մտածում է, որ սա ճիշտ պահն է։ Ես պնդում եմ, որ սա ամենից վտանգավոր պահն է նման կարգի քայլերի համար, կրկնում եմ՝ ամենից վտանգավոր»,-նշեց Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը ցանկանում է իր աշխարհքաղաքական վեկտորը փոխել դեպի այն կենտրոն, որն ակնհայտ թուլանում է, և հեռանում է այն կենտրոնից, որը ուժեղանում է։
«Այստեղ ինչ տրամաբանություն է աշխատում, ես չգիտեմ, ինձ համար սա անհասկանալի է։ Հմուտ նավապետը փոթորիկի ժամանակ իր փոքրիկ նավը չի հանում օվկիանոս։ Այս մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, և չհասկանալով քայլեր են ձեռնարկում, որոնք լուրջ վտանգի տակ են դնում Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ես չգիտեմ՝ մարմնի որ մասով են մտածում, ենթադրում եմ, որ ուղեղ կա, բայց հավանաբար այդ ուղեղն օգտագործելու հմտությունը չկա»,-ընդգծեց Քոչարյանը։
Նրա համոզմամբ, Հայաստանի վարչապետն առաջիկայում շատ արագ կոշիկները փոխելու է, զան գելու է Ռուսաստանի նախագահին և, կարծես բան չի պատահել, կսկի կենացներ ասել հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին։
«Ինչպես ռուսներն ասում են,  новая песня о старом»,-նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Անհրաժեշտություն է Բաքու մոնիթորինգային խումբ ուղարկելը․ Լիլիթ Գալստյանը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նիստին
Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը  ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում խոսել է Ադրբեջան մոնիթորինգային...

Политика 13:37 17/02/2025 Армения
Кочарян: Премьер Армении скоро очень быстро переобуется, позвонит президенту РФ и, как ни в чем не бывало, начнет произносить тосты
«Только в Карабахе материальные потери в результате войны, по самым скромным подсчетам, составили 80-100 миллиардов долларов», – заявил сегодня на встрече с журналистами второй президент Республики Армения Роберт Кочарян.
«После всего этого у меня впечатление такое, что в Армении есть только три места, где никто не несет ответственности за свои действия: детский сад, психиатрическая больница и правительство», – отметил он.
«Потому что за все то, что произошло, никто какой бы ни было ответственности не понес», – подчеркнул Роберт Кочарян.
Коснувшись происходящих в мире событий, Кочарян указал: США принимают, что мир не то что движется к многополярности, а уже многополярен.
«Послушайте несколько последних интервью госсекретаря Марко Рубио. Мир вошел в этап нестабильности, и он будет продолжаться, пока не сформируется новое равновесие. США считают, что быть гегемоном очень затратно. 150 баз в мире – это действительно затратно. А что делает в этой ситуации Армения? Она говорит: я меняю свой геополитический вектор. И считает, что это удобный момент для этого. Я настаиваю, что это самый опасный момент для подобных шагов, повторяю – самый опасный», – отметил Кочарян.
По его словам, Армения пытается поменять свой геополитический вектор в сторону явно ослабевающего центра и отдаляется от центра, который усиливается.
«Какая логика работает – не знаю, честно говоря. Для меня это непонятно. Опытный капитан не выведет свой маленький корабль во время шторма в океан. А раз уж оказался в океане, то постарается держаться поблизости от большого корабля, чтобы спасти и свой корабль, и экипаж в случае чего.
Эти люди не понимают, что происходит в мире, они предпринимают шаги, которые ставят под серьезную угрозу РА. Не знаю, какой частью тела думают. Предполагаю, что мозги есть, но навыки для их использования, по всей вероятности, отсутствуют», – сказал Кочарян.
«Не сомневаюсь, что в ближайшее время премьер Армении очень быстро переобуется, позвонит президенту РФ и, как ни в чем не бывало, начнет произносить тосты за вековую дружбу армянского и русского народов. Как говорят по-русски, новая песня о старом».