Քաղաքական 09:28 21/02/2025 Հայաստան
Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները վկայում են մեր հայրենակիցների անպաշտպան լինելու հանգամանքի մասին․ Աբրահամյան
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում ընթացող «դատավարության» գործընթացի ապօրինությունների բազմաթիվ դրսևորումներով պայմանավորված հացադուլ է հայտարարել:
Ավելի վաղ Վարդանյանը հայտարարել էր, որ չնայած այն հանգամանքին, որ ինքը հրաժարվել է ցուցմունքներ տալուց, իր անունից կեղծ ցուցմունքներ է գրվել, շինծու գործ կառուցվել:
«Հասկանալի է, որ որոշակի փոփոխություններով, վերոնշյալ ադրբեջանական ձեռագիրը տարածվում է նաև Բաքվի բանտերում գտնվող մեր մյուս հայրենակիցների վրա:
Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները ոչ միայն արձանագրում են մեր հայրենակիցների խիստ խոցելի և անպաշտպան լինելու հանգամանքի մասին, այլ ամրապնդում այն մոտեցումը, որ Ադրբեջանը` ՀՀ-ի դեմ ագրեսիվ գործողությունների նախապատրաստման շրջանակներում, «դատավարությունն» օգտագործում է որպես մահաբեր զենք` Հայաստանին շանտաժի ենթարկելու և նոր զիջումներ կորզելու համար»,- գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։

Politics 13:25 21/02/2025 Armenia
Opposition Pativ Unem faction MP Tigran Abrahamyan has reacted to a recent message from Ruben Vardanyan, an Armenian businessman and philanthropist jailed in Azerbaijan.
In his statement, Vardanyan, a former Artsakh state minister, revealed that he had launched another hunger strike to protest against his ongoing sham trial in Baku.
Earlier, Vardanyan insisted that he had refused to give any testimony and all protocols bearing his signature were falsifications.
“Obviously, Azerbaijan employs the same tactics, with slight variations, against other Armenians held in Baku prisons,” Abrahamyan wrote on Facebook on Friday.
“The concerns raised by Ruben Vardanyan not only confirm the extreme vulnerability and defenselessness of our compatriots, but also reinforce the idea that Azerbaijan, as part of its preparations for new aggression against Armenia, is using the sham trials as a deadly weapon – an instrument of blackmail to pressure Armenia into making further concessions," he stated.