Քաղաքական 16:38 17/02/2011
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ադրբեջանի իշխանությունները ճանաչել են դեռևս 1993 թվականին: Այս փաստը «Միր» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հիշեցրել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը` վկայակոչելով կոնկրետ իրավական փաստաթուղթ:
«Ես կընթերցեմ 1993 թվականի սեպտեմբերի 3-ին ընդունված մի փաստաթուղթ. «Բաքու, փաստաթուղթ թիվ 171. Ադրբեջանի ղեկավարությունը լիազորում է Գերագույն Խորհրդի նախագահի տեղակալ Ա. Ջաղիլովին` բանակցություններ վարել Ադրբեջանի և ԼՂՀ (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) ղեկավարների հանդիպման կազմակերպման շուրջ: Ստորագրություն` Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահի լիազորություններն իրականացնող, Ադրբեջանական Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի նախագահ Հեյդար Ալիև»:
Ահա իր ստորագրությամբ փաստաթուղթը: Այն բանից հետո, երբ Ջաղիլովը նման լիազորություններ է ստացել, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կողմից համապատասխան լիազորություններ է ստացել ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Արկադի Ղուկասյանը:
Կայացել են բանակցություններ, Ջաղիլովի և Ղուկասյանի միջև ստորագրվել է երկկողմ հուշագիր: Այդ հուշագրի արդյունքները երկու կետ էին. 1. Հրադադար, կրակի դադարեցում մեկուկես ամսով, 2. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման կազմակերպում: Այդ հանդիպումը կայացավ Մոսկվայում: Այդ ժամանակ հանդիպեցին այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Ադրբեջանական Հանրապետության նախագահ Հեյդար Ալիևը: Այդ ռաունդը բերեց նրան, որ վերջապես ստորագրվեց համաձայնագիրը Բիշքեկում և վերջիվերջո ստորագրվեց հրադադարի հաստատման մասին համաձայնագիրը»,- հարցազրույցում հիշեցրել է Շավարշ Քոչարյանը:
Այնուհետև ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ամփոփել է. «Հենց այս հայտարարություններով, բանակցություններով, արձանագրություններով, ըստ էության, Ադրբեջանը ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Եվ եթե Ադրբեջանի այսօրվա ղեկավարությունն ունենար այն իմաստնությունը, որ ուներ իշխանությունն այսօրվա ղեկավարությանը փոխանցած մարդը, բանակցային գործընթացն առաջ կընթանար»:

Политика 16:40 17/02/2011
По сути дела, Азербайджан признал Нагорно-Карабахскую Республику еще в 1993 году. Этот факт напомнил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в интервью МТРК «Мир», ссылаясь на конкретный правовой документ.
«Я зачитаю один документ от 3-го сентября 1993 года, Баку, документ N171: “Руководство Азербайджана уполномочивает заместителя председателя Верховного Совета А. Джагилова вести переговоры об организации встречи руководителей Азербайджана и НКР (Нагорно-Карабахской Республики). Подпись: осуществляющий полномочия президента Азербайджанской Республики, председатель Верховного Совета Азербайджанской Республики Гейдар Алиев”.
Вот документ с его подписью. После того, как такие полномочия получил Джагилов, соответствующие полномочия от руководства Нагорно-Карабахской Республики получил тогда министр иностранных дел НКР Аркадий Гукасян. Состоялись переговоры, между Джагиловым и Гукасяном было подписано двухстороннее коммюнике. По результатам этого коммюнике было два пункта: 1. Перемирие, прекращение огня на полтора месяца, 2. Организация встречи руководителей Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана. Эта встреча состоялась в Москве. Встречались президент тогда Нагорно-Карабахской Республики Роберт Кочарян и президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев.
Этот раунд привел к тому, что было, наконец, заключено соглашение в Бишкеке и, в конце концов, заключено соглашение об установлении режима прекращения огня, - сказал Ш.Кочарян и резюмировал, - Этими самыми заявлениями, переговорным процессом, протоколами, по сути дела, Азербайджан признал Нагорно-Карабахскую Республику. Если б у сегодняшнего руководства Азербайджана хватило бы той мудрости, которая была у человека, который передал власть сегодняшнему руководителю, то, я думаю, переговорный процесс шел бы вперед».