Խավիարի գինը ԵԽԽՎ-ում և դրա դեմ հայկական պայքարը. Հարությունյանի դիտարկումները
Եվրոպայի խորհուրդը կորցնում է իր բուն արժեքները, սկսում է հետապնդել շահեր և այստեղ ավելի լայն տարածում է գտնում լոբբիզմը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով հունվարի 23-ին ԵԽ առջև Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների մասին ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված Պեդրո Ագրամունտի հեղինակած զեկույցը` հայտարարեց ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը:
Նշենք, որ այս զեկույցը, ինչպես Դավիթ Հարությունյանը և հայաստանյան պատվիրակության մյուս անդամներն էին հայտարարել նիստի ընթացքում, միակողմանի է, կազմվել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմում և ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ դրանում կան սխալ արտահայտություններ ու ձևակերպումներ:
Այդ կապակցությամբ, ինչպես Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրեց, հայկական պատվիրակությունը, փորձելով «չեզոքացնել իրավիճակը», որպես հակազդեցություն ադրբեջանամետ զեկույցին, ներկայացրել է հատուկ կարծիք (Դավիթ Հարությունյանի և Արմեն Ռուստամյանի հեղինակած), որը ևս կցվել է ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված փաստաթղթին:
«Նրանց նպատակն էր Լեռնային Ղարաբաղի հարցում առնվազն ամրագրում կատարել փախստականների թվի հետ կապված այն ստահոդ տեղեկատվությանը, որն ընդամենը Ադրբեջանի և այդ երկրի պատվիրակության կռվաններից է: Բայց մենք փորձեցինք այնպես անել, որ դա չլինի բուն զեկույցում: Այն չնայած մնաց զեկույցում, բայց մենք հասցրեցիքն ներկայացնել հատուկ կարծիք, որը իհարկե, կցվեց զեկույցին», -ներկայացրեց Հարությունյանը:
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն ընդունում է, որ ադրբեջանական ակտիվ լոբբինգի դեմ պայքարում իրենց գործադրած ջանքերը սահմանափակ արդյունքներ են տվել:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պարտավորությունների մասին համազեկուցող իսպանացի Պեդրո Ագրամունտը «Եվրոպական կայունություն» (ESI) նախաձեռնության կողմից համարվում էր «խավիարային դիվանագիտության» ակտիվ ներկայացուցիչ և ԵԽԽՎ-ում զբաղված է ադրբեջանական լոբբինգով:
Ի դեպ, այս նախաձեռնությունը ԵԽԽՎ-ում ձմեռային նստաշրջանի մեկնարկին շրջանառության մեջ էր դրել «Խավիարային դիվանագիտություն» անվանումով վերլուծությունը, որտեղ նկարներով ու անուններով նշվում էր այն մարդկանց անունները, որոնք այսպես ասած, խավիարի դիմաց զբաղվում են ադրբեջանական լոբբինգով, և Ագրամունտի անունն այդ շարքում առաջինն էր: Օրինակ, նախաձեռնությունը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, նշել էր, որ «խավիարի մեկ կիլոգրամն արժե 1300-1400 եվրո: ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի ընկերներից յուրաքանչյուրը (10-12 մարդ) ամեն նստաշրջանում՝ տարին 4 անգամ, առնվազն 0,4-0,6 կգ խավիար է ստանում: Մի 3-4 մարդ էլ քարտուղարությունում կա»: Նկատենք, որ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի վերաբերյալ ամբողջ քննարկումների ընթացքում նախաձեռնության ներկայացրած վերլուծության վերաբերյալ որևէ քննարկում չի կայացել:
«Ես չեմ կարծում, որ մենք ի վիճակի ենք այնպես անել, որ եվրոպական կառույցը ուղղենք ճիշտ ռելսերի վրա: Մենք ունենք մեր հավատարմությունը այդ արժեքներին և, եթե մենք խորապես գիտակցում ենք, որ դրանք իսկապես արժեքներ են, պետք է փորձենք դրանք կյանքի կոչել մեր երկրում` չսպասելով, որ մեզ պահանջներ ներկայացնեն կամ հետևեն: Ի վերջո այդ կարծիքները շատ հաճախ դառնում են ընդամենը գործիք աշխարհաքաղաքական պայքարում: Մեր խնդիրն է գիտակցել, որ այդ արժեքները ինքնին արժեք են Հայաստանի համար», -մեզ հետ զրույցում նկատեց պարոն Հարությունյանը` ընդգծելով, որ Եվրոպական խորհրդարանը «շեղվել է դեպի նյութապաշտություն»:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը հիշեցրեց, որ դեռևս երկու նստաշրջան առաջ ինքը ԵԽԽՎ-ին ներկայացրել է առաջարկություն այն մասին, որ Վեհաժողովի անդամը, անդամությունը դադարեցնելուց հետո իրավունք չունի զբաղվել լոբբիզմով երեք տարի, քանի որ նա օգտագործում է վեհաժողովի իր կապերը լոբբիզմ անելու համար: Սակայն Հարությունյանի այս առաջարկությունը մերժվել է:
«Ի սկզբանե, մարդիկ գիտեն, որ երբ դադարի նրանց անդամակցությունը, կունենան լոբբիստ աշխատելու առաջարկություն: Նրանք անգամ այժմ էլ` լինելով Վեհաժողովի անդամ, աշխատում են որպես լոբբիստներ: Ցավոք, այդ անձանց թիվը մեր Վեհաժողովում աճեց, երևի դրան նպաստեց նաև ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը», -նկատեց Դավիթ Հարությունյանը:
Հարակից հրապարակում. Եվրախորհուրդը այլևս սամադսեիդովների ու Ադրբեջանի եվրախորհուրդն է. Նաիրա Զոհրաբյանը` ձախողված բանաձևի մասին

Политика 18:44 24/01/2013
Совет Европы теряет свои ценности, начинает преследовать те или иные интересы, и в данном случае широко распространение приобретает лоббизм. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы Давид Арутюнян, комментируя принятый ПАСЕ 23 января доклад Педро Аграмунта об обязательствах, взятых Азербайджаном перед Советом Европы.
Отметим, этот доклад, как в ходе заседания заявил Давид Арутюнян и остальные члены армянской делегации, носил односторонний характер, был составлен в администрации президента Азербайджана и в нем содержатся ошибочные выражения и формулировки относительно карабахской проблемы.
В связи с этим, как сообщил Давид Арутюнян, армянская делегация, пытаясь «нейтрализовать ситуацию», в качестве «противодействия» проазербайджанскому докладу, представила особое мнение, которое было приложено к документу, принятому в рамках ПАСЕ.
«Их целью по меньшей мере было зафиксировать ложную информацию о числе беженцев, которая лишь является козырной картой в руках Азербайджана и делегации этой страны.
Но мы попытались сделать так, чтобы этого не было в самом докладе. Несмотря на то, что оно отражено в докладе, тем не менее мы успели представить особое мнение, которое, конечно, было приложено к докладу»,– пояснил Давид Арутюнян.
Глава армянской делегации признает то, что их усилия в борьбе против активного азербайджанского лоббинга привели к ограниченным результатам.
Отметим, что «Инициатива европейской стабильности» (European Stability Initiative) называла содокладчика по Азербайджану Педро Аграмунт считается активным представителем «икорной дипломатии». Он занимается азербайджанским лоббингом в ПАСЕ.
«Инициатива европейской стабильности» в ходе зимней сессии ПАСЕ опубликовала доклад под названием «Икорная дипломатия», в котором отмечаются имена тех лиц, которые взамен на «икру» занимаются азербайджанским лоббингом, а Педро Аграмунт является первым в списке. К примеру, «Инициатива европейской стабильности», ссылаясь на свои источники, пишет: «Один килограмм икры стоит около 1,300 -1400 евро. Каждый из наших друзей в ПАСЕ (10-12 человек) получает на каждой сессии - четыре раза в год, по меньшей мере, от 0,4 до 0,6 кг. Есть еще 3-4 человек в секретариате».
«Не думаю, что мы в состоянии вернуть европейскую структуру на правильные рельсы. Мы верны этим ценностям, если мы глубоко осознаем, что они действительно являются ценностью, мы должны попытаться претворить в жизнь, не дожидаясь того, что нам предъявят требования или будут следить за нашей деятельностью. В конце концов эти мнения довольно часто становятся лишь инструментом в геополитической борьбе. Наша задача – осознать, что эти ценности сами по себе являются ценностью для Армении», – подчеркнул Давид Арутюнян.
Глава армянской делегации напомнил, что ранее он представлял в ПАСЕ предложение о том, что члены ПАСЕ, после приостановления членства на протяжении трех лет не могут заниматься лоббизмом, так как они используют свои связи в Ассамблее для осуществления лоббистской деятельности. Однако это предложение не было принято.
«Изначально люди знают, что как только их членство будет приостановлено, к ним поступит предложение заниматься лоббистской деятельностью. Даже сейчас, будучи членом ПАСЕ, они занимаются лоббистской деятельностью. К сожалению, число этих лиц в ПАСЕ увеличилось. Наверное этому способствовал финансово-экономический кризис», – отметил Давид Арутюнян.
Наира Зограбян: Азербайджан своими нефтедолларами покупает не только депутатов, но и целые европейские структуры