Քաղաքական 18:27 02/04/2014
Բաքվում անցկացվելիք Եվրոպական խաղերին դեռ մեկ տարի կա, սակայն Ադրբեջանը ձգտում է որքան հնարավոր է շուտ ավարտել նախապատրաստական աշխատանքները: Ըստ «EurasiaNet» ամերիկյան կազմակերպության կայքում տպագրված հոդվածի` ինչպես 2012թ.-ի Եվրատեսիլի ժամանակ, այժմ էլ քաղաքի վերակառուցումը տարաձայնությունների և բողոքների պատճառ է դարձել:
«Հիմնական տարաձայնության աղբյուրը Բաքվի «Սովետսկայա» թաղամասի կիսաքանդ տների նախատեսված քանդումն է. այդ տները պետք է փոխարինվեն «կանաչ գոտիներով»: Վերակառուցումը իր բացասական ազդեցությունը կունենա Բաքվի 40.000 բնակիչների վրա: «Սովետսկայայի» շատ բնակիչներ, ում տարահանում են իրենց տներց, հայտարարել են, որ նրանք համարժեք փոխհատուցում չեն ստանում կառավարությունից»,- գրում է հեղինակը:
«Սովետսկայայի» բնակիչներից Էլսևեր Համիդովը «EurasiaNet» -ին ասել է, որ կառավարությունը նրան առաջարկել է 1500 մանաթ (մոտ $1,912) իր 20 քառակուսի մետր տան մեկ մետրի համար, այսինքն ընդհանուր 30000 հազար մանաթ (մոտ $38,250):
«Այս գումարով անհնարին է նույնիսկ փոքր բնակարան գնել Բաքվի ծայրամասում»,- նշել է Համիդովը:
Հոդվածում նշվում է նաև, որ տեղական քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստները մտադիր են օգտագործել Եվրոպական օլիմպիական խաղերի անցկացումը միջազգային հանրության ուշադրությունը Ադրբեջանի ժողովրդավարության վատ վիճակի վրա հրավիրելու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպան, ակտիվիստ Ռասուլ Ջաֆարովը, ով Եվրատեսիլի ժամանակ «Երգիր հանուն ժողովրդավարության» շարժման ակտիվ մասնակից էր, նշել է. «Մենք բավականին դժվար խնդիր ունենք լուծելու. պետք է արդյունքի հասնենք և միևնույն ժամանակ չհայտնվենք բանտում»:
Հոդվածում նշվում է, որ «Սովետսկայայի» մարտի 3-ին տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի մասնակիցներից 7-ը ձերբակալվել են հանրային կարգը խախտելու համար: Սակայն ըստ հեղինակի` Ադրբեջանի կառավարության «սիրելի» ռազմավարությունը` բողոքի ակցիաների մասնակիցների ձերբակալությունը, լի է վտանգներով:
Հեղինակը նշում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանների բողոքները կսկսվեն մայիսի 1-ից, երբ Ադրբեջանը կստանձնի Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի (Մարդու իրավունքների մոնիթորինի գլխավոր մարմին) նախագահությունը: ԵՄ պաշտոնյաները այս ամիս արդեն քննադատել են Ադրբեջանի ճնշումները ձերբակալված ընդդիմադիր գործիչներ Իլգար Մամեդովի և Տոֆիգ Յագուբլուի հանդեպ` նշելով, որ «դա հակասում է Ադրբեջանի` որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրի, կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին»:
Ըստ հեղինակի` կան հիմքեր ենթադրելու, որ Բաքվի հետագա ամիսների գործունեությունը ավելի հաճախ կլինի միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Մի քանի դեպքեր արդեն իսկ ուշադրության են արժանացել: Դրանցից ամենամտահոգիչը այն է, որ վերջին երկու ամիսների ընթացքում ինքնասպանությունները դարձել են կոռուպցիայի, սոցիալ-տնտեսական պայմանների և մարդու իրավունքների խախտումների դեմ բողոքի մի տեսակ:
Բաքվում գործող «Atlas» անկախ հետազոտական կենտրոնի տնօրեն քաղաքական վերլուծաբան Էլհան Շահինօղլուն, նշել է, որ ստեղծված իրավիճակը գլխացավանք է լինելու Ադրբեջանի կառավարության համար:
Հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանում անցկացվող Եվրոպական օլիմպիական խաղերի նախատեված ծախսերը կազմում են 1 մլրդ մանաթ ($ 1.25 մլրդ):

Аналитика 14:48 02/04/2014
EurasiaNet: Европейские игры, как и Евровидение, привлекут внимание мирового сообщества к проблемам демократии в Азербайджане
До Европейских игр в Баку остается больше года, однако Азербайджан стремится пораньше закончить подготовительные работы. Согласно статье, опубликованной на сайте EurasiaNet.org, как и в преддверии песенного конкурса Евровидение в 2012 году, реконструкция Баку вызвала конфликты и недовольство.
«Особенно речь идет об улице под названием “Советская”, которую планируется заменить “зелеными территориями”. Реконструкция коснется около 40 тыс. человек из примерно 2,5 млн. населения Баку. Как и накануне Евровидения, многие жители “Советской” улицы, от которых потребовали покинуть свои дома, заявляют, что правительство им не предлагает адекватную компенсацию за жилье», – пишет автор.
Один из жителей района, Элсевер Гамидов, сказал EurasiaNet, что правительство предложило ему 1500 манатов (около $1,912) за кв. метр его квартиры с общей площадью в 20 кв.метров. Таким образом, ему предложено всего $38,250. Гамидов утверждает, что на эту сумму невозможно купить в Баку даже крошечную квартиру. То же самое говорят и жители других сносимых домов.
В статье отмечается, что как и во время Евровидения, гражданские активисты стремятся использовать предстоящее спортивное мероприятие для привлечения внимания мировой общественности к проблемам демократии в Азербайджане.
В настоящее время они все еще работают над стратегией. Ожидается, что до июня этого года начнется кампания. Как сказал активист, один из участников кампании «Пой во имя демократии» во время «Евровидения», Расул Джафаров, перед ними сложная задача – «достичь результатов, не оказавшись в тюрьме».
EurasiaNet напоминает, что семеро участников акции протеста 3 марта против сноса домов были арестованы сроком от 15 до 30 дней. Это излюбленная реакция властей Азербайджана на любые демонстрации, однако сейчас этот метод чреват рисками для правительства.
Согласно статье, 1 мая к Азербайджану переходит председательство в Комитете министров Совета Европы – ведущей организации по защите прав человека в Европе. В марте представители Евросоюза раскритиковали Азербайджан за преследование оппозиционных лидеров Ильгара Мамедова и Тофика Ягублу. Они заявили, что это противоречит обязательствам Азербайджана как члена СЕ.
Есть основания предполагать, что в предстоящие месяцы действия Баку все чаще будут в центре международного внимания. Правозащитные организации уже заметили некоторые тенденции. Самой тревожной из них является череда самоубийств и попыток самоубийства, которые стали формой протеста против коррупции, социально-экономических проблем, нарушений прав человека.
Общая картина делает раздор вокруг «Советской» улицы опасным для правительства, считает руководитель бакинского Центра политических исследований «Атлас» Эльхан Шахиноглу. «Если требования людей будут удовлетворены, то это может создать прецедент “слабости” правительства и подтолкнуть уязвимые социальные группы к новым протестам. С другой стороны – власти не могут бесконечно применять насилие», – сказал он.
По его мнению, эта ситуация на некоторое время создаст головную боль для азербайджанского правительства.
EurasiaNet отмечает, что Европейские игры, запланированные на конец июля 2015 года, обойдутся в $1.25 млрд.
Жители сносимых в центре Баку домов вновь митингуют: акция против установленного правительством Азербайджана размера компенсации