Քաղաքական 14:00 21/01/2015
Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությունը քաղաքականացնելու փորձերը, որտեղ մի ամբողջ ընտանիք է սպանվել, անթույլատրելի են: Ռիա Նովոստի-ի տեղեկացմամբ, այսօր կայացած ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք տեսնում ենք այդ ողբերգությունը քաղաքականացնելու փորձեր: Դրանք արվում են ոչ Հայաստանի ղեկավարության, ոչ էլ Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից: Քիչ չեն ցանկացողները՝ օգտագործելու այդ ողբերգությունը աշխարհաքաղաքական ինչ-որ առավելություններ ստանալու համար: Դա զզվելի է, անթույլատրելի, դա արժանի չէ հպարտ հայ ժողովրդին»,-ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:
«Կանենք հնարավորը, որպեսզի այդ հանցագործությունը չմնա անպատիժ, որպեսզի մեղավորը կրի ամենախիստ պատիժը: Կանենք ամեն ինչ, որպեսզի նման բան այլևս չկրկնվի»,- ընդգծել է Լավրովը:
Նա հավելել է, որ ռուս-հայկական հարաբերություններն այս իրավիճակի պատճառով «չեն տուժի»:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին Գյումրիում սպանված են գտել Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամին, իսկ վեց ամսական Սերյոժան ստացել էր վնասվածքներ: Նա տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Յոթ օր շարունակ բժիշկները պայքարում էին նրա կյանքի համար, սակայն հունվարի 19-ին Սերյոժա Ավետիսյանը մահացավ: Սպանության գործով մեղադրանք է առաջարդել Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովին:

Политика 14:11 21/01/2015
Попытки политизировать трагедию в армянском Гюмри, где была убита семья, недопустимы. Как передает «РИА Новости», об этом сказал глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Мы видим попытки политизации этой ситуации. Они исходят не от руководства Армении, не от руководства России. Немало желающих использовать эту трагедию опять-таки для того, чтобы получить какие-то геополитические преимущества. Это отвратительно, это недопустимо, это недостойно гордого армянского народа», – сказал российский министр на пресс-конференции в среду.
«Мы сделаем все, чтобы это преступление не осталось безнаказанным, чтобы виновный понес самое суровое наказание, и мы сделаем все, чтобы подобного не происходило впредь», – подчеркнул Лавров.
Он добавил, что российско-армянские отношения от текущей ситуации «не пострадают».
Россия убеждена, что виновник гибели семьи в Гюмри понесет наказание – МИД РФ
Главы Следственных комитетов России и Армении договорились о совместном расследовании убийства семьи Аветисянов в Гюмри
Число жертв жестокого убийства в Гюмри достигло семи: жизнь 6-месячного Сережи Аветисяна спасти не удалось