Քաղաքական 10:00 06/02/2015
Նալբանդյանը՝ համանախագահներին. Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը
Փետրվարի 5-ին աշխատանքային այցելությամբ Մյունխենում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպմանը շարունակվել են քննարկումները` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների և դիվերսիոն գործունեության բազմապատկման վրա՝ շեշտելով, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հրադադարը խախտել է առավել քան 3000 անգամ, ինչը հանգեցրել է մարդկային, ներառյալ` քաղաքացիական անձանց զոհերի։
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն արհամարհում է միջազգային հանրության հասցեական կոչերը և իր արկածախնդիր քաղաքականությամբ և սադրիչ գործողություններով ավելի է սրում իրավիճակը, արգելակում խաղաղ կարգավորման գործընթացը»,- ընդգծել է նախարար Նալբանդյանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը շարունակելու է եռանախագահ երկրների հետ համատեղ ջանքերն՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։

Тема дня 10:33 06/02/2015
Находящийся с рабочим визитом в Мюнхене министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян накануне, 5 февраля, встретился с сопредседателями МГ ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Пьером Андрие (Франция) и Джеймсом Уорликом (США), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи стороны продолжили обсуждения касательно процесса мирного урегулирования карабахского конфликта.
Глава МИД Армении привлек внимание посредников к случаям нарушения режима перемирия на границе с Арменией и на линии соприкосновения с ВС НКР и на рост диверсионных действий противника. Э.Налбандян подчеркнул, что за последние недели зарегистрировано свыше 3000 случаев нарушения ВС Азербайджана режима перемирия, что привело к человеческим жертвам, среди которых и гражданские лица.
«Руководство Азербайджана грубейшим образом игнорирует адресные призывы международного сообщества, своей авантюристской политикой и провокационными действиями еще больше обостряет ситуацию, тормозя процесс мирного урегулирования», – подчеркнул министр.
Глава армянского внешнеполитического ведомства подтвердил, что Армения продолжит совместные усилия со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ в направлении исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы.