Իրանի դեսպանի գնահատմամբ՝ Հայաստանն իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ճանապարհ է
«Վերջին 24 տարվա ընթացքում Իրանն իր հարևանների միջև Հայաստանի հետ ունեցել է լավագույն հարաբերությունները»,-այդ մասին հայտարարել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին:
Դեսպան Ռեիսին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-էվոլուցիա» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների հեռանկարին, մասնավորապես նշել է. «Հայ-իրանական հարաբերություններն ՀՀ անկախությունից ի վեր փոփոխության չեն ենթարկվել, մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք: Թեև Իրանի նկատմամբ շատ խիստ պատժամիջոցներ են կիրառվել, սակայն Հայաստանի հետ հարաբերություններում որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել:
Պետք է վստահ լինեք, որ տնտեսական պատժամիջոցների վերացումից հետո այն խնդիրները, որոնք գոյություն ունենեին տնտեսական հարաբերություններում, կվերանան և մենք կյանքի կկոչենք Հայաստանի հետ ձեռք բերված մեր բոլոր պայմանավորվածությունները, հատկապես Հայաստանի դեպքում, որի հետ մենք ունենք հատուկ հարաբերություններ»:
Անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով իրանական գազի արտահանման հավանականությանը, Իրանի դեսպանը մասնավորապես նշել է. «Իրանն աշխարհում ունի գազի ամենամեծ պաշարները. Բնական է, որ Իրանն իր գազն արտահանելու համար պետք է փնտրի նոր շուկաներ: Իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու վերաբերյալ դեռևս խոսակցություն չի եղել, սակայն եթե նման քննարկումներ լինեն, ապա որպես կարճ, ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ուղություն կարող է քննարկվել նաև Հայաստանի տարբերակը»:
Այն հարցին, թե գազի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը կարո՞ղ է խոչընդոտել հայ-իրանական էներգետիկ նախագծերին, դեսպան Ռեիսին պատասխանել է. «Իրանի և Հայաստանի միջև կնքվել է պայմանագիր 20 տարի ժամկետով. Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագիրը՝ Հայաստանի և Իրանի միջև կնքված պայմանագիրը փոփոխության չի ենթարկվում, այն պահպանվում է»:

Region 18:34 13/04/2015
Ambassador of Iran assesses Armenia as secure and economically beneficial variant to transport Iranian gas to Europe
Of its neighbors, the best relations that Iran has maintained over the last 24 years were those with Armenia, IRI ambassador to Armenia, Mohammad Reisi said.
Speaking about the perspectives of the Armenian-Iranian economic relations in his interview to the programme R-Evolutia on Armenia TV, he said, “The relations between Armenia and Iran have not seen changes since Armenia gained independence. We are on very good terms. Despite the strict sanctions imposed on Iran, the relations with Armenia saw no change. We must make sure that the problems that existed in the economic relations will be resolved with the withdrawal of the sanctions, and we will be able to implement all the agreements we achieved with Armenia; particularly with Armenia with whom we maintain special relations.”
As for the possibility of transporting Iranian gas through the territory of Armenia, the Iranian Ambassador said, “Iran has got the biggest gas supplies in the word. Naturally, Iran must look for new markets to export its gas. Iranian gas supply to Europe has not been considered yet, but if there are such discussions, Armenia can also be considered as a short, secure and economically beneficial variant.”
In response to the question whether the agreement signed between Armenia and Russia in the field of gas can become an obstacle for the Armenian-Iranian energy projects, Ambassador Reisi said, “A contract with 20 years’ term has been signed between Iran and Armenia. Taking into consideration the agreement signed between Armenia and Russia, the contract signed by Armenia and Iran undergoes no changes, it is still in force.”