Հարցազրույցներ 12:53 17/08/2015
Հասարակության մասնակցությունը սահմանադրական բարեփոխումներին չափազանց կարևոր է, ինչպես նաև շատ կարևոր է տեղեկացվածությունը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը՝ այս տարվա թիվ մեկ քաղաքական օրակարգային հարցը համարելով սահամանադրական բարեփոխումները:
«Սա չափազանց պատասխանատու մի շրջան է: Անկախ նրանից, թե քաղաքական ուժերն ինչպիսի գնահատական կտան, միևնույն է, որոշումը կայացնելու է հասարակությունը: Կարևորը, որ այդ որոշումը լինի գիտակցված»,-նշեց Գ. Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ խորհրդարանական համակարգի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը լինելու է խորհրդարանական փոքրամասնությունների հետ համագործակցելը. «Նոր սահմանադրությամբ կարևոր խնդիրներ է լուծվում՝ կիսանախագահական համակարգին բնորոշ կոնֆլիկտային իրավիճակից զերծ մնալը, ընդդիմության և հասարակության դերի մեծացումը»:
Անդրադառնալով նախագծում ազգային փոքրամասնությունների հետ իրավահավասարության դրույթին, նա նշեց, դա ողջունելի է, քանի որ այդ կերպ մեծանում է համախմբվածությունը նրանց համայնքների հետ:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի շուրջ ինը առաջարկություն են ներկայացրել, որոնցից առանձնացրեց երեքը. առաջինը կայուն մեծամասնության ձևավորումը, երկրորդը` կառավարությունն իր թիկունքում ունենա այդ կայուն մեծամասնությունը, իսկ երրորդ` օրենսդրական նախաձեռնությունների հետ է կապված:

Политика 15:34 17/08/2015
Конституционные реформы являются вопросом номер один политической повестки дня Армении, и участие общества является чрезвычайно важным. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян.
«Наступил крайне ответственный период. Независимо от того, какую оценку дадут политические силы, решение примет общество. Самое главное, чтобы это решение было осознанным», – отметил Г.Минасян.
По его словам, одним из самых важнейших достижений парламентской модели государственного управления станет сотрудничество с политическими силами, представляющими меньшинство в парламенте.
«Новой конституцией решаются важнейшие задачи – увеличение роли оппозиции и общества, возможность избежать конфликтных ситуаций, свойственных полупрезидентской модели», – сказал он.
Отметим, Специализированная комиссия по конституционным реформам при президенте Армении 4 августа обнародовала основные – с 1 по 15 – главы предварительного варианта проекта Конституции РА. С документом можно ознакомиться на официальном сайте министерства юстиции республики. Как ожидается, в ближайшие дни Специализированная комиссия завершит работу над разработкой заключительной, 16-й главы.