Քաղաքական 13:08 22/08/2015
«Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովը (Վենետիկի հանձնաժողով) օգոստոսի 24-ին ժամանելու է Հայաստան: Panorama.am-ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ հանձնաժողովի անդամները օգոստոսի 25-ին կհանդիպեն քաղաքական ուժերի հետ:
«Այն քաղաքական ուժերը, ովքեր ցանություն կունենան, կարող են մասնակցել հանդիպմանը»,- նշեց Վ. Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Նախագահը հանձնարարել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին շարունակել երկխոսությունը «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողովի) հետ, վերջինիս նախնական կարծիքում ներկայացված այն հարցերի շուրջ, որոնց առնչությամբ դեռևս փոխհամաձայնեցված լուծումներ չկան:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը օգոստոսի 20-ի ամփոփիչ նիստում որոշել է հաստատել Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը՝ կից հիմնավորումներով, և այն ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին ՀՀ Ազգային ժողով է ուղարկել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:

Тема дня 14:10 22/08/2015
Члены Европейской комиссии «За демократию через право» (Венецианской комиссии) 24 августа прибудут в Армению. Об этом сообщил Panorama.am глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян.
По его словам, уже 25 августа члены Венецианской комиссии проведут встречу с представителями политических партий Армении.
«Во встрече могут принять участие все политические силы, у которых будет такое желание», – отметил Ваграм Багдасарян.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян накануне, 21 августа, направил в Национальное Собрание РА проект изменений в Конституцию, разработанный Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте РА. Официальным представителем президента Армении в парламенте по вопросам конституционных реформ назначен член Комиссии Вардан Погосян. На предстоящей неделе Серж Саргсян планирует начать с представителями политических партий консультации вокруг подходов, зафиксированных в проекте новой Конституции Армении. Президент Армении одновременно поручил Специализированной комиссии по конституционным реформам продолжить диалог с Европейской комиссией «За демократию через право» (Венецианской комиссией) вокруг тех представленных в предварительной оценке ВК вопросов, в связи с которыми пока не найдено согласованных решений.