Քաղաքական 11:46 14/10/2015
«Ես հիմա որոշումը կայացրել եմ մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին: Իմ համար հիմա աշխատում են մեծ քանակությամբ մարդիկ, կազմում են ծրագրեր», -այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը:
Խորհրդարանական ընտրություններին, ըստ բանախոսի, մասնակցելու երկու հավանական ձև կա` նոր կուսակցություն ստեղծելը կամ արդեն գոյություն ունեցող կուսակցության հետ միասին ընտրություններին մասնակցելը:
«Ամենահավանականը նոր կուսակցություն ստեղծելն է, չեմ բացառում նաև ինչ-որ մի կուսակցության հետ ընտրություններին միասին գնալը», -հայտարարեց Աբրահամյանը` ընդգծելով, որ կուսակցության գաղափարախոսության կամ անելիքների մասին վերջնական որոշումը կկայացվի մարտին:
Նա ասաց, որ Հայաստանում խնդիրները լի են, չի քննադատելու ոչ մեկին, ուղղակի գալիս է խնդիրները լուծելու:
«Այնպես չէ, որ ես աշխատանք եմ փնտրում: Այնպես չէ, որ գիշերը չեմ քնել ու որոշել եմ գալ Հայաստան կուսակցություն ստեղծել: Երբ տեսնում եմ , թե ինչ վիճակի մեջ է իմ երկիրը, որոշել եմ կարճ ժամանակում փորձել կազմել մի այնպիսի ծրագիր, որը կարող է հայ ժողովուրդը ընդունի», -հավելեց Աբրահամյանը:
Հարցին, թե ինքը հայաստանյան օրենսդրությամբ իրավունք ունի՞ Հայաստանում երկար տարիներ չապրելով, կուսակցություն ստեղծել ու մասնակցել ընտրություններին, Աբրահամյանը պատասխանեց. «200-250 իրավաբաններ ունեմ ու իմ համար տարբեր աշխատանքներ են տանում, կպարզեն, կուսումնասիրեն: Ես Հայաստանի քաղաքացի եմ, գալիս եմ շուտ-շուտ Հայաստան, այցելում եմ իմ Մալիշկա գյուղ: Այնպես որ որևէ խախտում չի լինի»:

Политика 12:39 14/10/2015
«Я решил принять участие в следующих парламентских выборах в Армении, в настоящее время со мной работает много людей, составляются программы», – заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване глава Союза армян России Ара Абрамян.
По его словам, он рассматривает 2 возможных способа участия в парламентских выборах: основать свою партию либо присоединиться к одной из существующих в Армении партий.
«Наиболее вероятным является основание новой партии, однако я не исключаю и участия в выборах в составе одной из действующих партий», – сказал Ара Абрамян, добавив, что окончательное решение будет принято в марте.
При этом Ара Абрамян подчеркнул, что в Армении существует множество проблем, однако он не собирается кого-либо критиковать, его цель – способствовать решению данных проблем.
Глава Союза армян России пояснил, что он принял решение за короткое время попытаться составить программу, которая будет приемлема для армянского народа и поможет решить существующие в Армении проблемы.