Մինչև երեքշաբթի` Հայոց ցեղասպնության բանաձևը կլինի ԱՄՆ կոնգրեսի լիագումար նիստի օրակարգում
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին պատրաստվում է մինչև առաջիկա երեքշաբթի օրը` դեկտեմբերի 21-ը, Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը բերել Կոնգրեսի լիագումար նիստի օրակարգ: Ըստ «Ermenihaber.am» լրատվական կայքի` Վաշինգտոնի թուրքական դեսպանությունը սկսել է միջոցներ ձեռնարկել` կանխելու բանաձևի օրակարգայնացումը:
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն էլ զանգահարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին և ցանկություն հայտնել, որ ամերիկյան կառավարությունը միջամտի գործին ու խոչընդոտի բանաձևի ներառմանը օրակարգ: Թուրքական դիվանագիտական աղբյուրների տեղեկացմամբ` Քլինթոնը խոստացել է, որ կառավարությունը կարևորում է թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները և ամեն ջանք կգործադրի բանաձևի ճանապարհը դեպի օրակարգ փակելու համար:
Միևնույն ժամանակ գործի են անցել նաև ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները, որոնց ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունենում ամերիկյան իշխանությունների ու կոնգրեսականների հետ: Ամերիկաթուրքական խոհուրդի (ATC) նախագահ Ջեյմս Հոլմսը հավանական է համարել բանաձևի ներառումը Կոնգրեսի օրակարգ: «Այդ իսկ պատճառով էլ այդ ամենին բավական լուրջ ենք նայում»,- ասել է նա: Ի
Իսկ Թուրքիա-ԱՄՆ միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Սուաթ Քընըքլըօղլուն հույս է հայտնել, որ ամերիկյան կառավարությունն իր ողջ ազդեցությունը կօգտագործի կանխելու թուրքերի համար անցանկալի զարգացում:
ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Նամիք Թանն էլ «Twitter» սոցիալական ցանցում խնդրի առնչությամբ հետևյալ մեկնաբանությունն է զետեղել.
«Հայկական կազմակերպությունները 1915-ի դեպքերի վերաբերող բանաձևը Ներկայացուցիչների պալատում օրերս վավերացնելու համար արշավ են սկսել: Հույս ունեմ` ԱՄՆ-ի ողջ թուրքական համայնքը անհրաժեշտ զգոնություն կցուցաբերի»:
Հիշեցնենք, որ հիշյալ բանաձևը ընթացիկ տարվա մարտ ամսին 22 դեմ, 23 կողմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել էր ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում: Ներկա դրությամբ համարվում է, որ Կոնգրեսի 435 անդամներից բանաձևի ընդունմանը կողմնակից է 148-ը:

До вторника резолюция о Геноциде армян будет включена в повестку Конгресса США
Спикер Палаты представителей Конгресса США Ненси Пелоси намерена до 21 декабря внести в повестку пленарного заседания Конгресса резолюцию о Геноциде армян. Согласно информационному сайту Ermenihaber.am, турецкое посольство в Вашингтоне принимает меры для предотвращения этого.
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу позвонил госсекретарю США Хиллари Клинтон и выразил желание, чтобы правительство США вмешалось и воспрепятствовало включению резолюции в повестку.
Как сообщают турецкие дипломатические источники, Клинтон обещала, что правительство США, которое очень ценит американо-турецкие отношения, приложит все усилия, чтобы перекрыть путь армянской резолюции.
Приступили к делу турецкие организации США, представители которых проводят встречи с руководством США и конгрессменами. Председатель американо-турецкого совета (ATC) Джеймс Холмс счел возможным включение резолюции в повестку и заявил, что по этой причине они относятся к данному вопросу очень серьезно.
Председатель парламентской группы дружбы Турция-США Суат Киникоглу выразил надежду, что американское правительство использует все свое влияние для предотвращения развитий, нежелательных для Турции.
Посол Турции в США Намик Тан разместил комментарий по данному вопросу в социальной сети Twitter:
“Армянские организации начали поход по ратификации резолюции о событиях1915 года. Я надеюсь, что вся турецкая община США проявит необходимую бдительность”.
Напомним, что резолюция о Геноциде армян 23 голосами “за”, и 22 “против” была принята комитетом по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США в марте этого года. На данный момент из 435 членов Конгресса резолюцию поддерживают 148.