Չինաստանի արևելյան մասում գտնվող մանկապերտեզներից մեկում մի մարդ  դանակահարել է 28 երեխայի, երկու դաստիարակի, մեկ պահակի: Այս մասին հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով «Սինխուան» գործակալությանը: Հինգ երեխա գտնվում է ծայրահեղ վատ վիճակում: Մինչև չորս տարեկան բոլոր երեխաները մի խմբից են եղել:
Ոստիկանությունը ձերբակալել է հանցագործին, նա 47 տարեկան է, հանցագործության դրդապատճառները դեռևս հայտնի չեն:
Նշենք, որ վերջին երկու օրում Չինաստանում սա նմանատիպ երկրորդ դեպքն է: Նախօրեին մի մարդ դանակահարել էր 16 աշակերտի Գուանչժո նահանգում:
Մի դեպք էլ արձանագրվել է այս տարվա մարտին, չինական Նանպին քաղաքում: Դանակով զինված մարդը վնասվածքներ էր հասցրել 19 մարդու, որից 8-ը զոհվել էին:

Man stabs 28 children at kindergarten in China
A knife-wielding man attacked a kindergarten class of 4-year-olds in eastern China on Thursday, slashing 28 children in the third such rampage at a Chinese school in a month. Five of the students injured Thursday were in critical condition in the hospital in Jiangsu province. Two teachers and a security guard at Zhongxin Kindergarten also were hurt in the attack.
The suspect was identified as Xu Yuyuan, 47, who had been jobless since being fired from an insurance company in 2001, the official Xinhua News Agency said, according to foreign media reports.
On Wednesday, a man broke into a primary school in Guangdong province's Leizhou city in southern China and wounded 16 students and a teacher in a knife attack.
That attack came on the same day as another assailant was executed for killing eight children last month in stabbings that shocked China.