Հասարակություն 10:14 08/07/2015
Հուլիսի 6-ին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությունը՝ Նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ, աշխատանքային այցով մեկնել է Մեծ Բրիտանիա:
Հուլիսի 7-ին Նախագահ Սահակյանը Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում հանդիպում է ունեցել Հայ Համայնքային Խորհրդի անդամների հետ և քննարկել տեղի հայ համայնքի ու Արցախի միջև կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր: Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը Լոնդոնի Սբ. Եղիշե եկեղեցում հանդիպում է ունեցել բրիտանահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ջերմ և անմիջական մթնոլորտում երկրի ղեկավարը տեղեկություններ է հաղորդել Արցախի կյանքի, ձեռքբերումների և առկա խնդիրների մասին, պատասխանել բարձրացված հարցերին:
Բակո Սահակյանի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի հայկական համայնքն ակտիվ դերակատարություն ունի թ՛ե Միացյալ Թագավորության, թե՛ Սփյուռքի և թե՛ պատմական հայրենիքի կյանքում: Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել համայնքի ներկայացուցիչներին հայրենասիրության և հարազատ ժողովրդին նվիրվածության համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը, Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի թեմի առաջնորդ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Society 10:27 08/07/2015
On 6 July the Artsakh Republic delegation headed by President Bako Sahakyan arrived in Great Britain with a working visit.
On 7 July President Sahakyan had a meeting in the capital of Great Britain with the members of the Armenian Community Council and discussed issues related to the development of ties between the local Armenian community and Artsakh, the presidential press service reported.
On the same day the Head of the State met with the representatives of the Armenian Community of Great Britain at the London’s St. Yeghichè Armenian Church.
In a warm and friendly atmosphere the President provided information about life in Artsakh, its accomplishments and the existing issues as well as responded to the raised questions.
According to Bako Sahakyan, the Armenian Community of Great Britain plays an active role in the life of both the UK, the Diaspora and the historic Homeland.
The President expressed gratitude to the community’s representatives for their patriotism and devotion to the native people.
Ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom and Northern Ireland Armen Sargsyan, Primate of the British diocese of the Armenian Apostolic Church Bishop Hovakim Manukian and other officials partook at the meeting.