Իրանի փոխնախագահը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից պահանջում է կասեցնել Ադրբեջանի հակամշակութային գործողությունները
«Իրանը Նիզամի Գյանջավիի ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կատարած քայլերի առնչությամբ բողոք է ներկայացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին»,-այդ մասին նշված է ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության կազմակերպության պաշտոնական կայքում:
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրանի փոխնախագահ, Մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության կազմակերպության ղեկավար Մոհամմադ Ալի Նաջաֆին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Իրինա Բոկովային գրած նամակում, իր բողոքն արտահայտելով իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի գերեզմանի պատերին պարսկերենով գրված բանաստեղծություններն ադրբեջաներենով փոխարինելու Ադրբեջանի նախաձեռնության հանդեպ, պահանջել է, որպեսզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն անհապաղ քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի կասեցվի Ադրբեջանի հակամշակութային գործողությունները և Գյանջավիի գերեզմանի զարդաքանդակները բերվեն սկզբնական տեսքին:
Նկատենք, որ մշակութային և պատմական հարցերի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում վերջին տարիներին զգալի տարաձայնություններ են առաջացել: Իրանական կողմի պնդմամբ՝ Ադրբեջանը բացի իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին որպես ադրբեջանական ներկայացնելուց, սեփականացնում է նաև իրանական երաժշտական գործիքները, արդեն նաև ճոկան մարզախաղը, ինչն էլ հարուցում է իրանցի պաշտոնյաների և արվեստագետների դժգոհությունը:
Իրանի դեսպանը Գյանջավիի պարսկերեն ստեղծագործությունները ադրբեջաներենով փոխելու Բաքվի քայլը տարօրինակ է համարում
Իրանը կրկին դժգոհում է. Ադրբեջանը փորձում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում իր անվանը գրանցել հին իրանական ճոկան մարզախաղը

Разное 11:25 14/10/2013
«Иран подал жалобу в ЮНЕСКО в связи с действиями Азербайджана в отношении литературного наследия Низами Гянджеви», – об этом отмечается на официальном сайте Организации по культурному наследию и туризму Ирана.
Согласно информации, вице-президент и председатель Организации культурного наследия, кустарной промышленности и туризма ИРИ Мухаммад Али Наджафи, выразив в письме генеральному директору ЮНЕСКО Ирине Боковой свой протест в связи с инициативой Азербаджана по замене поэтических надписей на фарси, выгравированных на могиле иранского поэта Низами Гянджеви, текстом на тюркском языке, потребовал от ЮНЕСКО предпринять незамедлительные меры, чтобы приостановить подобные действия Азербайджана и вернуть орнаментам на могиле поэта первоначальный вид.
Стоит отметить, что за последние годы в отношениях между Ираном и Азербайджаном наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, кроме представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а сейчас и игру човган, что вызывает недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры.
Востоковед: Международные структуры должны пресечь попытки Азербайджана присвоить культуру соседних стран, в том числе и Ирана
Гянджеви на тюркском звучит столь же странно, сколь Гюго на арабском. Возмущенные комментарии представителей Ирана в адрес Баку
Иран бьет тревогу: Азербайджан выдвинул на включение в список памятников ЮНЕСКО иранскую спортивную игру човган