Քաղաքական 16:19 15/03/2013
Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծման գործընթացը մեկ տարուց ավել կտևի: Այդ մասին իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ Իսրայելի երկրորդ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, նշել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրին առնչվող հարցին, մասնավորապես նշել է. «ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների տրամադրության տակ եղած փաստերը վկայում են, որ Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծման գործընթացը մեկ տարուց ավել կտևի: Սակայն մենք չենք ցանկանում սպասել վերջին պահին»:
Այն հարցին, որ եթե Իրանի միջուկային խնդիրը դիվանագիտական ճանապարհով չլուծվի, արդյո՞ք ռազմական հարձակման մասին որոշում կկայացվի, Բարաք Օբաման պատասխանել է. «Եթե մենք ասում ենք, որ բոլոր տարբերակները քննարկվում են, ապա նկատի ունենք, որ բոլոր տարբերակները քննարկվում են: ԱՄՆ-ն մեծ կարողությունների է տիրապետում, սակայն մեր նպատակն այն է, որ վստահ լինենք, որ Իրանը չի տիրապետում միջուկային զենքին»:
«Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծումը վտանգ է ներկայացնում, ոչ միայն Իսրայելի, այլև ողջ աշխարհի համար: Ուստի միջուկային խնդրի դիվանագիտական լուծումը բխում է և Իսրայելի, և ԱՄՆ-ի, և Իրանի շահերից»,-շեշտել է ԱՄՆ նախագահը:

Политика 19:08 15/03/2013
Процесс создания Ираном ядерного оружия продлится больше года. Об этом, как сообщает иранский сайт «асриран.ком», заявил в интервью второму телеканалу Израиля президент США Барак Обама.
Касаясь иранской ядерной проблемы, Обама, в частности, отметил: «Имеющиеся в распоряжении спецслужб США факты свидетельствуют о том, что процесс создания ядерного оружия Ираном продлится больше года. Однако мы не хотим дожидаться до последнего момента».
В ответ на вопрос о том, будет ли принято решение о военном нападении в случае, если иранскую ядерную проблему не удастся решить дипломатическим путем, Барак Обама отметил: «Если мы говорим, что все варианты обсуждаются, значит мы имеем в виду то, что все варианты обсуждаются. Соединенные Штаты имеют широкие возможности, однако наша цель – быть уверенными в том, что Иран не владеет ядерным оружием».
«Создание ядерного оружия Ираном представляет угрозу не только для Израиля, но и для всего мира. Следовательно, дипломатический путь решения ядерной проблемы исходит из интересов и Израиля, и США, и Ирана», – подчеркнул президент США.
Генри Киссинджер: США хотят, чтобы Тегеран однажды мог стать союзником Вашингтона
Дестабилизация ситуации в Персидском заливе пока не в интересах США. Комментирует специалист по Ирану А. Исраелян