ՔԱԳՎ. Բանակցությունների արդյունքում ավիատոմսերն էժանացել են
Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության Օդային փոխադրումների կարգավորման վարչությունը հետևողականորեն ուսումնասիրում է օտարերկրյա ավիափոխադրողների հայաստանյան շուկայում իրականացվող գնային քաղաքականությունը: Մի քանի ավիաընկերությունների հետ բանակցությունների արդյունքում ավիատմոսերն էժանացել են: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՔԱԳՎ-ից:
Մասնավորապես, «Աէրոֆլոտ» ռուսական ավիաուղիներ» ավիաընկերության կողմից մինչ «Արմավիա» ավիաընկերության սնանկացման հետ կապված հայտարարությունը գործել է հետևյալ սակագինը՝
31.03.2013թ. Երևան – Մոսկվա /Շերեմետևո/ – Երևան 187.158 ՀՀ դրամ, հայտարարությունից հետո սկսել է գործել հետևյալ սակագինը
02.04.2013թ. Երևան – Մոսկվա /Շերեմետևո/ – Երևան 203.292 ՀՀ դրամ:
Բանակցությունների արդյունքում գործում է հետևյալ սակագինը՝
09.04.2013թ. Մոսկվա /Շերեմետևո/ – Երևան 159.860 ՀՀ դրամ
«Արդյունքում՝ «Արմավիա»-ի հայտարարությունից հետո ավիատոմսերի վաճառքի համակարգում առկա ամենացածր էկոնոմ կարգի տոմսերի գին, «Աէրոֆլոտ» ռուսական ավիաուղիներ» ավիաընկերության կողմից սահմանվեց 159.860 ՀՀ դրամ: Այսինքն, տվյալ երթուղով ավիատոմսի ամենացածր էկոնոմ կարգի գինը էժանացվեց 43.432 ՀՀ դրամով /սնանկ հայտարարվելու հայտարարությունից հետո սահմանված գնի նկատմամբ/: Իսկ նախկինում գործող գնի նկատմամբ ներկայումս այն էժանացվել է 27.298 ՀՀ դրամով»,-հայտնեցին ՔԱԳՎ-ից:
Հաջորդ գնային փոփոխությունը վերաբերում է «Սիբիր» ավիաընկերություն» ավիաընկերությանը: Չնայած հանգամանքին, որ այս ավիաընկերության Երևան-Մոսկվա/Դոմոդեդովո/-Երևան ուղղությամբ գնային փոփոխություն չէր կատարել, սակայն բանակցությունների արդյունքում ավիաընկերությունը վերանայեց այս ուղղությամբ ավիատոմսերի սակագինը՝
Բանակցությունների արդյունքում գործում է հետևյալ սակագինը.
13.04.13թ.-ին Երևան-Մոսկվա/Դոմոդեդովո/-Երևան 158.510 ՀՀ դրամ /187.993-ի փոխարեն/
Այսինքն, տվյալ երթուղով ավիատոմսի ամենացածր էկոնոմ կարգի գինը էժանացվել է 29.483 ՀՀ դրամով:
Ինչ վերաբերում է «Արմավիա» ավիաընկերությունից ավիատոմսեր ձեռք բերած ուղևորների տեղափոխման հարցին, ապա
Գլխավոր վարչության Օդային փոխադրումների կարգավորման վարչությունը բանակցություններ է վարել «Արմավիա» ավիաընկերության Երևան-Կրասնոդար-Երևան ուղղությամբ ավիատոմսեր ձեռք բերած շուրջ 220 ուղևորներին «Յակուտիա» ավիաընկերություն» ավիաընկերության միջոցով հիշյալ ուղղությամբ տեղափոխելու համար:
«Այս պահին ձեռք է բերվել համաձայնություն, քննարկվում են տեղափոխման հետ կապված տեխնիկական խնդիրները: «Ռոսիյա» ավիաընկերություն» ավիաընկերությունը Երևան-Սանկտ Պետերբուրգ-Երևան ուղղությամբ սկսել է տեղափոխել «Արմավիա» ավիաընկերության հիշյալ ուղղությամբ տոմսեր ձեռք բերած շուրջ 80 քաղաքացիների, արդեն 12.04.2013 թվականի չվերթով իրականացվել է նրանցից երեքի տեղափոխումը»,-ասացին վարչությունից:
ՔԱԳՎ-ի կողմից ներկայումս ընթանում են բանակցություններ ԱՄԷ «Ֆլայ Դուբայ» ավիաընկերության հետ՝ ավիատոմսերի սակագների փոփոխության համար: Ինչպես նշում են վարչությունից, այս ավիաընկերության կողմից դեռևս դրական արդյունքներ այս հարցում նկատելի չեն:
«Տրանսաէրո» ավիաընկերությունը ավիատոմսերի վաճառքի համակարգում ավիատոմսերի սակագնի 5000 դրամով թանկացումը բացատրել է տոմսերի ամրագրման համակարգերում արտարժույթի փոփոխությամբ:

Общество 12:28 15/04/2013
Переговоры ГУГА Армении с некоторыми иностранными авиаперевозчиками увенчались успехом: цены на авиабилеты снизились
Департамент по регулированию воздушных перевозок Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении последовательно изучает ценовую политику, осуществляемую на армянском рынке иностранными авиаперевозчиками. В результате переговоров с несколькими авиакомпаниями цены на авиабилеты снизились. Об этом сообщили Panorama.am в ГУГА.
В частности, цены на билеты авиакомпании «Аэрофлот – Российские авиалинии» до банкротства национального авиаперевозчика Армении – компании «Армавиа» – были таковы: 31.03.2013г. Ереван – Москва (Шереметьево) – Ереван – 187.158 драмов.
После объявления о банкротстве начала действовать следующая цена:
02.04.2013г. Ереван – Москва (Шереметьево) – Ереван – 203.292 драма. А в результате переговоров начала действовать следующая цена: 09.04.2013г. Москва (Шереметьево) – Ереван – 159.860 драмов.
«В результате, после заявления компании „Армавиа”, компанией „ Аэрофлот – Российские авиалинии” в системе продажи авиабилетов самой низкой ценой за билеты эконом-класса была установлена следующая цена: 159.860 драмов. То есть по данному направлению цена самого дешевого билета эконом-класса была снижена на 43.432 драма (по сравнению с ценой, объявленной после банкротства „Армавии”). А по сравнению с ценой, действующей до банкротства „Армавии”, установленная российской авиакомпанией цена снизилась на 27.298 драмов», – сообщили в Главном управлении гражданской авиации Армении.
Следующее ценовое изменение касается «Авиакомпании «„Сибирь”». Несмотря на то, что данная российская авиакомпания не меняла цены на полеты в направлении Ереван – Москва (Домодедово) – Ереван, однако в результате переговоров авиакомпания пересмотрела ценовою политику.
В результате переговоров установлена следующая цена:
13.04.13г. Ереван-Москва (Домодедово) -Ереван – 158.510 драмов (вместо прежних 187.993 драмов). То есть цены на авиабилеты эконом-класса в данном направлении снизились на 29 483 драма.
Что касается вопроса о перевозке пассажиров, купивших авиабилеты у компании «Армавиа», то  Департамент по регулированию воздушных перевозок ГУГА Армении вел переговоры для перевозки около 220 пассажиров, купивших билеты на рейс Ереван-Краснодар-Ереван у компании «Армавиа», самолетами авиакомпании «Якутия».
На данный момент мы достигли согласия, обсуждаются технические вопросы, связанные с перевозкой. Авиакомпания „Россия” начала перевозку около 80 пассажиров, купивших билеты на рейс Ереван-Санкт-Петербург-Ереван. Трое из них были перевезены рейсом 12.04.2013 г.»,– заявили в управлении.
В настоящее время ГУГА Армении ведет переговоры с авиакомпанией «Flydubai» с целью изменить тарифы билетов. Как сообщили в управлении, пока положительных результатов в переговорах не было зафиксировано.
Авиакомпания «Трансаэро» в системе продажи авиабилетов объяснила повышение цен на билеты на 5000 драмов изменением курса валют в системах бронирования билетов.