Տարածաշրջան 15:32 16/04/2013
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է իրանցի բարձրաստիճան հոգևորական այաթոլլահ Նասեր Մաքարեմ Շիրազին:
Իրանցի բարձրաստիճան հոգևորականը, Իրանում Սիրիայի դեսպան Ադնան Մահմուդի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Սիրիայի հանդեպ վարած քաղաքականությանը, մասնավորապես նշել է. «Այն երկրները, որոնք ահաբեկիչներին ուղարկեցին Սիրիա՝ սպանություններ կատարելու համալսարաններում, դպրոցներում, մզկիթներում, պատմությունը մի օր կդատի նրանց գործած դավաճանությունը: Էրդողանի, Սաուդյան Արաբիայի և Կատարի թագավորների նմանները պատմության ընթացքում արդարացիորեն կդատապարտվեն»:
Հիշեցնենք, որ Մաքարեմ Շիրազին, վերջրերս անդրադառնալով Թուրքիայի իշխանությունների՝ հարևանների, հատկապես Սիրիայի հանդեպ վարած քաղաքականությանը, մասնավորապես նշել էր. «Թուրքիայի իշխանությունները 180 աստիճանով շրջվել են իսլամի ճանապարհից և ահաբեկիչներին զինում, վարժեցնում և ուղարկում են Սիրիա, որպեսզի մուսուլման եղբայրներին սպանեն: Մենք պետական հարաբերությունների հետ գործ չունենք, սակայն հայտարարում ենք, որ մեր ողջ ազգը ձեզանից զզվում է»:

Senior Iranian cleric: History will judge Turkey’s betrayal of Syria
The Syrian fire will one day reach Turkey, Saudi Arabia and Qatar, Iranian Grand Ayatollah Naser Makarem Shirazi was quoted as saying by Iran’s Mehr news agency.
Commenting on Turkey’s Syria policy at a meeting with Syrian ambassador to Tehran Adnan Mahmoud, the senior Iranian cleric said, in part, “One day the history will judge the betrayal of those countries which sent terrorists to Syria to carry out killings in universities, schools and mosques. Those like Erdogan and the Kings of Saudi Arabia and Qatar will be fairly condemned in the course of history.”
Earlier, referring to Turkey’s policy to its neighbors, particularly Syria, Naser Makarem Shirazi said, in part, “The Turkish authorities have turned off 180 degrees from the path of Islam. They arm terrorists and send them to Syria to kill their Muslim brothers. State relations have nothing to do with us, but we announce that our entire nation feels disgust for you.”