Քաղաքական 18:15 25/11/2013
«Իսրայելի աջակցության վերջն Ադրբեջանի իշխող ռեժիմի տապալումն է լինելու»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 23-ին «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ նշվում էր, որ Բաքուն, խախտելով Վիեննայի կոնվենցիայի դրույթները, Ադրբեջանում Իրանի մշակույթի կենտրոնի՝ վարչական հարցերով պատասխանատուին 3 ժամով ձերբակալել է, այնուհետև ստիպել, որպեսզի վերջինս 48 ժամվա ընթացքում լքի երկիրը»:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով վերոնշյալ միջադեպին, մասնավորապես նշել է. «Մենք Ադրբեջանի իշխանություններին խորհուրդ են տալիս ձեռք քաշել Իսրայելի և ԱՄՆ-ի ցուցաբերած աջակցությունից, եթե ոչ, ապա դրա վերջն իրենց ռեժիմի տապալումն է լինելու»:
Ադրբեջանում Իրանի մշակույթի կենտրոնի աշխատակցին ձերբակալել, այնուհետև ստիպել են 48 ժամվա ընթացքում լքել երկիրը

Политика 19:38 25/11/2013
«Продолжающаяся поддержка Израиля грозит провалом правящего режима в Азербайджане»,– об этом в интервью иранскому информагентству «ФАРС» заявил вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур.
Напомним, 23 ноября информационное агентство «ФАРС» распространило информацию о том, что Баку, нарушив положения Венской конвенции, задержал на три часа сотрудника Центра культуры Ирана в Азербайджане, ответственного за решение административных вопросов, а затем заставил в течение 48 часов покинуть страну.
Касаясь вышеупомянутого инцидента, иранский парламентарий отметил: «Мы советуем азербайджанским властям отказаться от поддержки, оказываемой Израилем и США, в противном случае это приведет к провалу их режима».
Сотрудника Центра культуры Ирана в Азербайджане задержали, а затем заставили покинуть страну за 2 суток