Հասարակություն 14:40 27/02/2015
Ադրբեջանցի բժիշկը համարում է, որ արյունակցական ամուսնությունները խուճապի պատճառ չեն, այլ ընդամենը` խորհրդատվության առիթ
Ամեն տարի Ադրբեջանում ավելի քան հազար դեպքով մեծանում է հղիության ընդհատման թիվը: Այն, որ դրանց մեծ մասը հենց սելեկտիվ (ընտրովի՝ ըստ սեռի) հղիության ընդհատման հաշվին է, ասվում է 2014 թվականի վիճակագրության մեջ. նորածինների 53,6 տոկոսը տղաներ են, 46,4 տոկոսը՝ աղջիկներ: Արդեն որերորդ տարին է՝ նորածին տղաների թիվը գերազանցում է լույս աշխարհ եկած աղջիկների թվին: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական 1news.az լրատվական կայքը:
Նյութում ասվում է, որ Ադրբեջանում ներդրվելու է աղջիկների ծնողներին խրախուսող նոր համակարգ:
«Եթե որևէ ընտանիքում ծնվի երկրորդ աղջիկը, նրա անունով կբացվի հաշվեհամար, որի վրա էլ կփոխանցվի 10 հազար մանաթ»,- հայտարարել է Տնտեսական և սոցիալական զարգացման կենտրոնի նախագահ Վյուղար Բայրամովը:
Սակայն կայքի թղթակցին չի հաջողվել ստանալ ասվածի հաստատումն Ադրբեջանի Աշխատանքի ու բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարությունից:
Ընդ որում՝ Oxu.az կայքին տված հարցազրույցում Caspian International Hospital-ի գլխավոր բժիշկ Նիգյար Ահունդովան նշել է, թե Ադրբեջանում հղիության արհեստական ընդհատման պատճառը բարոյական արժեքների հետընթացն է, կին-մայր դերի համահարթեցումը, իսկ դա անթույլատրելի է: Չէ՞ որ չծնված յուրաքանչյուր աղջիկ նշանակում է նաև նրանից չծնված երկուսից-երեք երեխա: Իսկ մի մի քանի տարի անց դա հանգեցնելու է ժողովրդագրական աղետի:
«Այլ կերպ ասած, տասնյակ տարիներ անց ոչ ոք չի լինի, ում հետ մեր տղաները կկարողանան ամուսնանալ: Իսկ այստեղից էլ և ծագում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են համասեռամոլությունը և մեր մենթալիտետին օտար սեռական հարաբերությունների քարոզումը»,- ընդգծել է Ահունդովան` հավելելով, որ պատճառներից մեկն էլ ադրբեջանական հասարակությունում ստեղծված կարծրատիպն է այն մասին, թե հատկապես հայրերը հաճախ շատ են ցանկանում ունենալ ժառանգորդ, այսպես ասած՝ սերնդի շարունակող, իսկ աղջկան նայում են որպես երկրորդական մի բան:
Զրույցում Ահունդովան նաև իր տեսակետն է հայտնել Ադրբեջանում տարածված արյունակից հարազատների միջև ամուսնությունների առնչությամբ:
«Ընդհանրապես, եթե հիշենք վերջին դարերում տարբեր վեպերի և նովելների ստեղծման պատմությունները, զարմիկի կամ զարմուհու նկատմամբ սերը միշտ արդիական է եղել և գովերգվել: Այլ բան է, երբ վերջինս զանգվածային բնույթ է կրում: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես ցույց է տալիս վիճակագրությունը, այդպիսի ամուսնությունների արդյունքում ծնված երեխաների մոտ ծագումնաբանական խախտումները այդքան էլ բարձր չեն: Բացառություն են կազմում որոշ պաթալոգիաների ընտանեկան ժառանգության դեպքերը: Ցանկացած դեպքում, եթե կա արյունակցական կապ, դա բնավ խուճապի պատճառ չէ, այլ պարզապես՝ ծագումնաբանական խորհրդատվության առիթ»:
ՄԱԿ-ում քննարկել են Ադրբեջանում վաղ ամուսնության, մարմնավաճառության, հղիության ընդհատման և կանանց նկատմամբ բռնության խնդիրները

Общество 12:52 27/02/2015
Азербайджанский врач считает, что родственные браки – не причина для паники, а лишь повод для консультирования
В Азербайджане ежегодно растет количество абортов – более чем на тысячу случаев.
О том, что большая часть из них приходится именно на селективные (по половому признаку) аборты, свидетельствует статистика за 2014 год: 53,6% новорожденных – мальчики, 46,4% – девочки. При этом число новорожденных мальчиков превышает количество появившихся на свет девочек уже который год. Об этом сообщается на азербайджанском новостном сайте «1ньюз.аз».
В материале говорится, что в Азербайджане будет внедрена новая система поощрения родителей девочек. «Если в какой-либо семье родится вторая девочка, на ее имя будет открыт счет, на который будет перечислено 10 тыс. манатов», – заявил председатель Центра экономического и социального развития (ЦЭСР) Вугар Байрамов. Однако получить подтверждение в Министерстве труда и соцзащиты населения корреспонденту сайта не удалось.
Между тем, в интервью сайту «Оху.аз» главный врач Caspian International Hospital Нигяр Ахундова отметила, что причина селективных абортов в Азербайджане – деградация моральных ценностей, нивелирование роли женщины-матери, и это недопустимо. Ведь каждая нерожденная девочка - это и нерожденные ею 2-3 детей. А через несколько лет - это демографическая катастрофа.
«Проще говоря, через несколько десятков лет нашим мальчикам не на ком будет жениться. А отсюда и такие проблемы как гомосексуализм и пропаганда чуждых нашему менталитету половых отношений», – подчеркнула Ахундова, добавляя, что одна из причин создавшегося в азербайджанском обществе стереотипа о том, что особенно отцы, очень часто хотят именно наследника, так сказать, продолжателя рода, а на девочку смотрят как на нечто второсортное.
В беседе Ахундова также выразила свое отношение к популярным в Азербайджане бракам между родственниками. «Вообще-то, если уж вспомнить историю написания различных романов и новелл прошлых столетий, любовь к кузену или кузине была всегда актуальна и воспета. Другое дело, когда это принимает массовый характер. Вообще, как показывает статистика, генетические нарушения у детей в таких браках не очень высоки. Исключение составляют случаи семейного наследования определенных патологий. В любом случае, если есть родство – это не причина для паники, а просто повод для генетического консультирования», – отметила врач.
Corriera Della Sera: В Азербайджане рождение девочки может стать причиной развода или насилия в семье