Աշխարհում 17:44 29/03/2014
ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչը Քեսաբի իրադարձությունները որակել է որպես ցեղասպանության երրորդ փորձ
Թուրքական տանկերը և հրետանին կրակային աջակցություն են ցուցաբերում Լաթաքիայի հյուսիսում սիրիական բանակի դիրքերի նկատմամբ «Ջեբհաթ ան-նուսրա» և «Ահրար աշ-Շամ» ծայրահեղական խմբավորումների զինյալների հարձակումների ընթացքում: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին ռուսական ИТАР-ТАСС գործակալության թղթակցի հետ հարցազրույցի ընթացքում:
«Թուրքական հրետանին և տանկերը ակտիվորեն աջակցում են սիրիական բանակի դրքերի վրա տեռորիստական խմբավորումների հարձակումներին», - ИТАР-ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ ասել է դիվանագետը:
Նրա խոսքերով՝ զինյալներին կրակային աջակցություն է ցուցաբերել նաև թուրքական ռազմանավը, որը «գնդակոծել է սիրիական սահմանային շրջանը՝ Միջերկրական ծովի ափամերձ գոտում»:
Ինչպես հայտարարել է Ջաֆարին՝ «Թուրքիան աջակցել է տեռորիստական խմբավորումներին Քեսաբ քաղաքի վրա կատարված հարձակման ընթացքում»: Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ այդ քաղաքում «չկա ոչ մի ռազմաբազա», այլ միայն խաղաղ բնակիչներ են՝ «հայեր, որոնք փրկվել են Օսմանյան կայսրությունում իրականացված ցեղասպանությունից»: «Նրանք սպանել են հայերին երեք անգամ և միևնույն վայրում՝ 1909, 1913 թվականներին և այժմ՝ 2014 թվին», - հայտարարել է դիվանագետը:
Ջաֆարին նաև հիշեցրել է համացանցում վերջերս հրապարակված ձայնագրությունը, որն արված է եղել Թուրքիայի ԱԳ նախարարի, հետախոզության ղեկավարի և ռազմական շտաբի ներկայացուցիչների գաղտնի հանդիպման ժամանալ: Զրուցակիցներն այդ ձայնագրության մեջ քննարկել են Սիրիայի տարածքում զինյալների միջոցով սադրանքներ ստեղծելու հնարավորությունը, որպեսզի դրանով հիմնավորեն Սիրիա ռազմական ներխուժման անհրաժեշտությունը: «Քեսաբի շրջանում մեր նկատմամբ ագրեսիան կապված է այդ ծրագրի հետ, որը կազմվել է գաղտնի հանդիպման ժամանակ», - ասել է Ջաֆարին: Նրա խոսքերով՝ Անկարան նաև անմիջական մասնակցություն ունի Լաթաքիայում քիմիական զենքով բեռնված կոնտեյներների գնդակոծման գործում:

Политика 18:06 29/03/2014
Постпред Сирии при ООН о событиях в Кесабе: Турки убивали армян трижды на одном и том же месте – в 1909, 1913 и 2014г.
Турция помогала террористическим группам в нападении на город Кесаб, населенный преимущественно армянами. Как передает «Евроньюс», об этом заявил накануне постоянный представитель САР при ООН Башар Джаафари, отметив, что в этом городе нет никаких военных баз – только мирные жители, армяне, которые бежали, спасаясь от Геноцида во времена Османской империи.
«Они убивали армян трижды на одном и том же месте. В 1909, 1913 и теперь в 2014 году», – заявил дипломат.
Он подчеркнул, что турецкие танки и артиллерия оказывают огневую поддержку наступлению боевиков экстремистских группировок «Джебхат ан-нусра» и «Ахрар аш-Шам» на позиции сирийской армии на севере Латакии. «Турецкая артиллерия и танки активно прикрывают наступление террористических группировок на позиции сирийской армии», – сказал дипломат. По его словам, огневую поддержку боевикам оказывал и турецкий военный корабль, который обстрелял сирийский пограничный район на побережье Средиземного моря.
При этом Джаафари напомнил журналистам об опубликованной недавно в Интернете аудиозаписи секретной встречи с участием главы МИД Турции, начальника нацразведки и представителями военного штаба страны. Собеседники обсуждали возможность организации провокации на территории Сирии руками боевиков, чтобы оправдать необходимость военного вторжения в САР.
«Агрессия против нас в районе Касаба связана с этим планом, который был составлен на секретной встрече, раскрытой турецкими и мировыми СМИ», – сказал Джаафари. По его словам, Анкара также причастна к обстрелу боевиками контейнеров с химическим оружием в Латакии на этой неделе.
Джаафари предупредил, что Турция глубоко замешана в события в Сирии. «Это грубое нарушение Устава ООН, добрососедских отношений, международного права. Кто-то должен привлечь турецкое правительство к ответственности», – сказал постпред САР.
Раскрыт тайный план правительства Турции по военному вторжению в Сирию. СМИ обнародовали скандальную «прослушку»
Оппозиционные партии Турции после скандальной «прослушки» ищут шпиона… Давутоглу, Синирлиоглу, Фидан или Гюлер?