Հասարակություն 16:02 06/05/2013
Բնակիչները` Փակ շուկայի շինարարության մասին. Պահանջում ենք վերջապես արձագանքեք և շտապ դադարեցնեք ապօրինությունը
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի Պարոնյան փողոց, թիվ 4ա շենքի բնակիչները նամակ են հղել ՀՀ նախագահին, վարչապետին, մարդու իրավունքների պաշտպանին` ահազանգելով, որ Փակ շուկայի տարածքում աշխատանքները մեծ թափով շարունակվում են` խախտելով բազմաթիվ բնակիչների հանգստի իրավունքը և անդորրը: Բնակիչները պահանջում են դադարեցնել ապօրինությունը, կասեցնել շուկայի տանիքի վրա նոր հարկաբաժնի շինարարությունը, վերացնել դրա հետևանքները և պաշտպանելբնակիչների օրինական իրավունքներն ու հուշարձան շենքը, իսկ ամենակարևորը՝ վերականգնել մեր հավատը:
ՀՀ նախագահ
պարոն Ս. Սարգսյանին
ՀՀ վարչապետ
պարոն Տ. Սարգսյանին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան
պարոն Կ. Անդրեասյանին
Երևանի Պարոնյան փող. 4ա շենքի բնակիչներից
Հարգելի պարոնայք,
Բազմիցս դիմել ենք Ձեզ Երևանի Մաշտոցի պողոտայի ծածկած շուկայի տարածքում իրականացվող ինքնակամ վերակառուցման աշխատանքների մասին, ինչի վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանը սահմանափակվել է միայն տուգանքներ նշանակելով և ոչ մի միջոցառում չի իրականցրել կանխելու աշխատանքները և դրանք իրավական դաշտ բերելու համար: Ավելին, անընդհատ կատարվում են նորանոր շինարարական աշխատանքներ, որոնք լինելով նախորդներից ավելի անհավանական՝ օրինականությունը խախտելու իմաստով, կարծես մոռացության են մատնում նախորդ արվածները՝ շուկայի կամարների քանդումը, շուկայի շենքի արտաքին ծավալներից դուրս նոր բազմահարկի կառուցումը, շուկայի շենքի պարագծով ինքնակամ, առանց համապատասխան քաղաքաշինական փաստաթղթերի մոտ 7 մետր լայնքով և 6-8 մետր խորությամբ ու հարևան շենքերից անթույլատրելի հեռավորության վրա, դրանց հիմքերի հիմնատակերից անհամեմատ մեծ խորությամբ փոսորակի քանդումը ու շենքերի սեյսմակայունության վտանգումը և այլն։
Ամիսներ առաջ, չնայած կառուցապատողի բազմաթիվ խոստումների, որ մեր պատուհանների առաջ նոր հարկաբաժինը չի կառուցվելու, սկսվեցին այդ հարկաբաժնի սյուների կառուցումը, ինչը նախագահական ընտրությունների նախօրերին կանխվեց։ Հետագայում տեղի ունեցավ ՀՀ մշակույթի նախարարության գիտամեթոդական խորհրդի նիստը, որտեղ որոշում կայացվեց ապամոնտաժել ինքնակամ կառուցված հարկերը և վերականգնել հուշարձան շենքի կամարներն ու արտաքին տեսքը։ Դրանից հետո թվում էր թե հարցի լուծումը տեղից շարժվել է։ Սակայն վերջին օրերին շուկայի հետնամասում սկսվեց կառուցվել մի նոր կցակառույց ուղղակի շուկան շրջանցող ընդհանուր օգտագործման ճանապարհի վրա, փակելով այն, ինչը բնակիչների համար կստեղծի լրացուցիչ խնդիրներ հետագայում, վատթարացնելով տրանսպորտային իրավիճակը։ Հուսով ենք, որ քաղաքապետարանը, բոլոր գործող օրենքներին և քաղաքաշինական նորմերին հակառակ, չի կատարել նման հողահատկացում ընդհանուր օգտագործման ճանապարհի վրա, հակասելով հուշարձան շենքի արտաքին տեսքը պահպանելու պարտադիր պայմանի մասին Հանրապետական կուսակցության ավագանու թեկնածուների քաղաքապետի անունից արված բազմաթիվ նախընտրական խոստումներին։ Չնայած փորձը ցույց է տալիս, որ իշխանությունների խոսքն ու գործը չի համընկնում։ «Հավատանք, որ փոխենք» կարգախոսը չի կարող ազդել և համոզել մարդկանց, եթե երևանցիները, մասնավորապես շուկայի հարևանությամբ ապրող բազմնաբնակարան շենքերի բնակիչները, անընդհատ լսում են բազմաթիվ խոստումներ և հավաստիացումներ շուկայի հուշարձան շենքի ինքնակամ կառուցված մասերի քանդման և արտաքին տեսքի վերականգնման մասին, իսկ տեղում տեսնում են հակառակը՝ արագ տեմպերով շարունակվող շինարարական աշխատանքներ, հարկաբաժինների և կցակառույցների շինարարություն՝ նորանոր խախտոմներով։
Իսկ այսօր, կառուցապատողը կրկին խախտելով իր բոլոր խոստումները վերսկսել է վերը նշված հարկաբաժնի շինարարությունը մեր ննջարանների պատուհանների դիմաց, անթույլատրելի մոտեցնելով նոր ստեղծվող բազմաֆունկցիոնալ շենքի աղմկոտ և լուսավոր պատուհանները մեր ննջարանների պատուհաններին, խախտելով քաղաքաշինական նորմերն ու էապես վատթարացնելով մեր բնակարանների առանց այն էլ անբավարար լուսավորությունը և տեսանելիությունը, ինչպես նաև վերջնականապես խաթարելով հուշարձան շենքի կերպարը:
Ինչու պիտի 40 տարուց ավել այդ շենքում անհոգ ապրած բնակիչների բնակարանների որակների նվազեցման հաշվին կատարվի նման վերակառուցում, մեր շահերը, հանգիստն ու անվտանգությունը թողելով բախտի, ավելի ճիշտ կլինի ասել կառույցի սեփականատիրոջ քմահաճույքին։ Մի թե Հայաստանում այդ աստիճան անզոր է պետական համակարգը` բնակիչների օրինական իրավունքներն ու պահանջները պաշտպանելու համար:
Բնակիչների նախորդ դիմումին ի պատասխան ստացել ենք ՀՀ նախագահի աշխատակազմից գրություն, որ այն ուղարկված է քաղաքապետարան, սակայն քաղաքապետարանից 4 ամիս անց ուղարկած պատասխանը փաստում էր միայն, որ ինքնակամ շինարարության համար կառուցապատողը տուգանվել է, այն դեպքում երբ աշխատանքները չեն դադարեցվել, ավելին, ինքնակամ, հողազավթումով, նաև վերը նշված նոր աշխատանքները մեծ թափով շարունակվում են` խախտելով բազմաթիվ բնակիչների հանգստի իրավունքը և անդորրը:
Կրկին ու կրկին խնդրում և պահանջում ենք վերջապես արձագանքեք և շտապ դադարեցնեք ապօրինությունը, կասեցնեք շուկայի տանիքի վրա նոր հարկաբաժնի շինարարությունը, վերացնեք դրա հետևանքները և պաշտպանեք բնակիչների օրինական իրավունքներն ու հուշարձան շենքը, իսկ ամենակարևորը՝ վերականգնեք մեր հավատը:

Общество 19:17 06/05/2013
Жители дома № 4а по ул. Пароняна административного района Еревана Кентрон написали письмо президенту, премьер-министру, омбудсмену Армении касательно ситуации вокруг Центрального (Крытого) рынка.
В послании к Сержу Саргсяну, Тиграну Саркисяну и Карену Андреасяну ереванцы сообщили о продолжении масштабных строительных работ, которые, по их словам, нарушают их право на отдых и покой. Жители близлежащего дома требуют прекратить незаконное строительство и остановить строительство нового этажа здания, устранить последствия стройки и защитить законные права жителей и само здание-памятник.
«Мы вновь просим и требуем наконец-то зафиксировать и немедленно прекратить незаконное строительство, остановить строительство нового этажа, устранить последствия и защитить законные права жителей и здания-памятника, и, самое главное, восстановить нашу веру», – говорится в письме.
Согласно посланию, прежние обращения по вопросу самовольных работ по реконструкции Крытого рынка на проспекте Маштоца заканчивались лишь тем, что мэрия Еревана «ограничилась назначением штрафа и не предприняла никаких действий для предотвращения строительства».
«Более того, постоянно проводятся новые строительные работы, которые невероятнее прежних – разрушения арочных конструкций, возведения новых этажей с нарушением внешнего облика здания, рытья котлована глубиной 6-8 метров и шириной 6 метров по всему периметру здания рынка на недопустимом от соседних зданий расстоянии, угрозы сейсмостойкости зданий и т.д.», – сказано в письме.
Как отмечается в послании жителей, несколько месяцев назад, несмотря на многочисленные обещания застройщика, что перед окнами здания №4а не будет возведен дополнительный этаж, начались работы по закладке нового этажа, приблизив на недопустимое расстояние окна нового многофункционального здания с нарушением градостроительных норм, перекрыв освещение и обзор, при этом окончательно нарушив внешний вид здания.
По их словам, в преддверие президентских выборов работы были приостановлены. Кроме того, по итогам состоявшегося в министерстве культуры заседания научно-методического совета было принято решение о демонтаже самовольно возведенных этажей и восстановлении арочных конструкций и внешнего вида здания-памятника. Однако в последние дни, утверждают авторы письма, в задней части Крытого рынка началось строительство новой пристройки на обходной дороге общего пользования, перекрывающей эту дорогу, что создаст для жителей дополнительные проблемы в дальнейшем, ухудшит транспортную ситуацию.
Известно, что Крытый рынок, построенный в 1952 году по проекту заслуженного архитектора Армении Григория Агабабяна, включен в список памятников истории Еревана и считается одним из символов армянской столицы. Эксперты отмечают, что изменение внешнего облика здания рынка, а уж тем более его капитальный снос просто недопустимы. Однако в марте 2012г. собственник рынка ООО «Рынок №1» без соответствующего разрешения осуществил ремонтные работы с целью смены деревянного фрагмента свода здания. Вскоре после этого разразился грандиозный скандал, поскольку в результате проведенных строительных работ рынок начал рушиться, впрочем, многое было снесено самими строителями. Гражданские активисты требовали возбуждения уголовного дела и наказания ответственных структур, мэрия Еревана и министерство культуры «в один голос» отчитывались и оправдывались. На время строительные работы были остановлены, однако в дальнейшем на стройплощадке вновь зазвучали моторы. Согласно СМИ и заявлениям гражданских активистов, здесь планируется открытие очередного торгового центра сети супермаркетов «Yerevan City», которые считаются собственностью семьи депутата парламента РА Самвела Алексаняна.